Hotovostní půjčky na směnku do 5 minut【září 2024】
Půjčka na směnku se na českém trhu téměř nevyskytuje. Respektive je nelegální, protože byla v roce 2013 zakázána zákonem. Pokud vám ji přesto někdo nabídne, pravděpodobně půjde o lichváře, pozor na to. Známe lepší způsoby a možnosti, jak si půjčit několik tisíc korun s nižšími úroky i poplatky. Čtěte dále a dozvíte se, jak si půjčit výhodně a bezpečně během 5 minut.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč jsou hotovostní půjčky na směnku výhodné
✅ půjčí si i lidé, kteří nemají stálé zaměstnání nebo odpovídající mzdu
✅ lze si půjčit již od 500 Kč
✅ peníze dostanete v hotovosti, proto nepotřebujete vlastní účet
4 věci, na které si u hotovostních půjček na směnku dát pozor
❌poskytují ji zejména lichváři
❌vysoké úroky i poplatky
❌vysoké sankce za pozdní splácení
❌ nutnost rychlého splacení úvěru
VYSVĚTLENÍ: U podnikatelských úvěrů stále půjčka na směnku funguje. Tehdy může být bianco směnka využita jako forma záruky, případně slouží k zajištění platebních či jiných povinností dlužníka.
Jak hotovostní půjčky na směnky získat
Hotovostní půjčky na směnku získáte online i přímo u soukromých věřitelů, ale rozhodně nepůjde o výhodný úvěr. Raději se svěřte do rukou profesionálních online srovnávačů, které půjčky přehledně porovnávají dle důležitých kritérií. Taktéž pro vás vyberou tu nejvhodnější. Vy jen vyplníte žádost, doložíte potřebné 2 doklady totožnosti, případně potvrzení o svých příjmech, a vyčkáte na její schválení.
Úvěrová společnost si zjistí, jestli nejste vedeni v registru dlužníků a jste dostatečně bonitní. Ve chvíli, kdy žádáte o zaslání peněz na účet, ověří si i vlastnictví uvedeného účtu. Tyto kroky mohou učinit prostřednictvím chytrých technologií (např. Telco Score či Nordigen).
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- funguje online 24 hodin denně, 7 dní v týdnu
- porovnává jen úvěry od solidních společností s licencí od České národní banky
- vždy chrání vaše osobní data
- disponuje operátory, kteří vám jsou v případě potřeby po ruce
- poskytne vám půjčku výhodněji než jiné nebankovní společnosti
DOPORUČENÍ: Před sjednáním půjčky využijte úvěrovou kalkulačku. I ta je k dispozici na stránkách srovnávačů. Zde si spočítáte, kolik budete měsíčně platit, jak dlouho a o kolik půjčku přeplatíte.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na nejnutnější vybavení domácnosti
- na ošacení nebo potraviny
- na složenky za energie
- na vzdělání, kurzy a podobně
- na rekvalifikaci
I malá rychlá půjčka vás může zahnat do úzkých. Úvěr vám navyšují poplatky za sjednání a vedení půjčky, případně za její prodloužení, a také pojištění odpovědnosti splácet a samozřejmě případné sankce. Když ji ale nebudete splácet včas a zpozdíte se se dvěmi a více splátkami, můžete se brzy ocitnout v registru dlužníků.
NAŠE RADA: Na rekonstrukci je lepší využít hypotéku nebo podobný účelový úvěr. Mívá nižší úroky, sazbu RPSN i poplatky než neúčelové spotřebitelské úvěry.
Rozdíl hotovostní půjčky na směnku oproti jiným typům půjček
Půjčka na směnku v hotovosti je rizikový produkt poskytovaný nebankovní společností. Raději si sjednejte půjčku online, případně jinou nebankovní půjčku nabízenou solidními a prověřenými společnostmi. Pár tisíc korun a bez složitého papírování si zajistíte i v rámci půjčky na ruku nebo například půjčky ihned poskytnutou na účet či v hotovosti.
Půjčka pro dlužníky nebo taktéž půjčka bez registru ihned vyplacená v hotovosti i na účet je žádaným typem nebankovní či také online půjčky. Půjčí si i lidé, kteří již mají půjčku či půjčky, ale nesplácejí je. Dejte si však opět pozor na podvodné společnosti, které se snaží využívat těžké životní situace právě takových lidí. Neváhají je dotlačit do velmi nevýhodné smlouvy, kvůli které se pak dostanou do ještě větší finanční tísně.
Půjčka na OP může být matoucí. Lidé si nezřídka myslí, že si půjčí pouze po předložení občanského průkazu. Jenže solidní společnosti po vás budou chtít ještě druhý doklad totožnosti, potvrzení o pravidelných příjmech a mnohdy u OSVČ i potvrzení o bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu.
Půjčka do výplaty vyřeší krátkodobý finanční problém. Půjčíte si několik stovek či tisíc korun a při příští výplatě je zase splatíte. Pokud se tak nestane, začnou vám za každý den prodlení nabíhat vysoké sankce, které vám půjčku prodraží. Na druhou stranu si lze půjčit ještě dnes a peníze vám věřitel vyplatí na ruku či na účet do pár hodin. Máte dobrý podnikatelský nápad? Půjčka od lidí bývá relativně levná.
NÁŠ TIP: Jestli jste si ještě nikdy nepůjčovali, poohlédněte se po půjčce zdarma. Je dostupná u banky i nebankovních společností. Nezaplatíte nic na úrocích a možná ani na poplatcích za sjednání či vedení úvěru.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Abyste nenaletěli podvodníkům a nemuseli čelit finančním problémům, vždy si před sjednáním půjčky přečtěte na věřitele recenze od předchozích dlužníků. Zkontrolujte si, jestli má licenci od ČNB a také si pořádně přečtěte úvěrovou smlouvu, zejména to, co je uvedené menším písmem dole na stránce.
Negativní dopady půjček
Dopady lichvářských půjček na dlužníky jsou často fatální. Jakmile si dlužník půjčí na splacení první půjčky, dluhy mu jen narůstají. Musí splácet nejen půjčku, ale také poplatky a sankce. Tehdy hrozí, že se dostane do předlužení a bude muset vyhlásit osobní bankrot. Případně se dostane do exekuce.
Proč existují rizikové půjčky
Rizikové půjčky se z českého finančního trhu prozatím vymýtit nepodařilo. Má to jeden prostý důvod – pořád existují lidé, kteří jsou zadlužení, nemají stálý příjem, a přesto si půjčí. Anebo si půjčují na věci či služby, které se vymykají jejich životnímu standardu. Ve chvíli, kdy člověk nedostává pravidelnou mzdu nebo už dluží jiné úvěrovce a žádá o peníze, půjčí mu jen lichváři. Solidní společnost takového žadatele odmítá.
DOPORUČENÍ: Zlatým pravidlem finanční gramotnosti je, že si musíte budovat finanční rezervu. Pokud vám to váš rozpočet dovolí, v ideálním případě si odkládejte alespoň 10 % ze své výplaty.
Závěr
Půjčka na směnku v hotovosti je rizikovým finančním produktem poskytovaným výhradně lichváři. Raději se po půjčce poohlédněte u zprostředkovatelů úvěrů. Půjčky vám zdarma srovnají a vyberou nejvhodnější. Před podpisem si však smlouvu důkladně prostudujte. Máte-li podezření na lichvu, můžete se obrátit na finančního arbitra. To lze ostatně učinit třeba i ve chvíli, kdy vám věřitel odmítá na vaši žádost půjčku snížit.
Časté otázky
Jak dlouho po insolvenci můžu žádat o půjčku?
O půjčku můžete požádat okamžitě po ukončení insolvence. Datum ukončení naleznete v soudním usnesení týkajícím se ukončení procesu vašeho oddlužení. Že o úvěr smíte po insolvenci požádat v podstatě kdykoliv, však neznamená, že vám bude schválen. Obecně dříve vyhovují žádostem o půjčku po insolvenci nebankovní společnosti. Některé jsou schopné úvěr poskytnout již několik měsíců od ukončení oddlužení. U banky si musíte počkat nejméně rok u menší spotřební půjčky a až čtyři roky u hypotéky. Během insolvence si rozhodně nepůjčujte. Je to porušení pravidel oddlužení, které může vést ke zrušení insolvence a k obnově původního vymáhání.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak zjistím, kde mi opravdu půjčí?
Nejkratší cestou k odpovědi nabízí online srovnávač půjček. Zde vyplníte jediný a jednoduchý formulář ohledně půjčky, o niž byste stáli. My s ním oslovíme několik poskytovatelů najednou a požádáme o předběžné vyhodnocení orientační žádosti. Tento proces zabere několik minut. Během chvíle dozvíte, kde je vám půjčka dostupná, kde ji máte již předschválenou. Následně se stačí rozhodnout, kterému poskytovateli dáte přednost, a kde si úvěr vyřídíte. Do rozhodování zahrňte nejen cenu půjčky (RPSN), ale i flexibilitu splátek (např. možnost odkladu nebo předčasného splacení a cenu za oba kroky).
Co znamená předschválená půjčka?
Předschválenou půjčkou je jen hrubý odhad toho, kolik vám na základě zatím dostupných údajů může poskytovatel půjčit. Nejčastěji se s předschválenými úvěry potkáváme v osobním bankovnictví, kde nám banka ukazuje, jak hodnotí naši úvěruschopnost na základě pohybů na účtu. Předschválené nabídky vám ale můžeme zajistit i my. O co půjde? Vyplníte jednoduchou žádost o půjčku a my s ní obešleme poskytovatele. Obratem pro vás obdržíme předschválené nabídky, jinými slovy vám dostupné půjčky. Mějte na paměti, že předschválená půjčka je „nástřel“. Poskytovatele nezavazuje ke schválení úvěru ve stejné výši a vám negarantuje, že předschválený úvěr opravdu získáte.
Jak si bezpečně půjčit peníze?
Bezpečná půjčka není žádná velká věda. Stačí, aby splnila několik základních pravidel. Nejčastěji se shrnují do takzvaného desatera bezpečného zadlužování. Hlavní myšlenkou desatera je, že půjčku si máte brát na užitečné a potřebné věci dlouhodobé spotřeby v době, kdy bezpečně máte na splácení, a od licencovaného poskytovatele. Bezpečná půjčka má mít nejnižší možnou cenu (RPSN nebo přeplatek), předčasné splacení zdarma a bezplatný nebo levný odklad splátky. Půjčku si vždy důkladně promyslete. Desatero doporučuje vyvarovat se půjčky na splátky jiných půjček.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- Tomáš Nidetzký: Nebankovní poskytovatelé úvěrů musí mít nově licenci – Česká národní banka. [online]. Copyright © ČNB {year}. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/vlog-cnb/Tomas-Nidetzky-Nebankovni-poskytovatele-uveru-musi-mit-nove-licenci
- Iva Špačková. Češi se noří do dluhů, peníze na chod rodiny občas nemá už čtvrtina z nich. In: seznamzpravy.cz [online]. 2023. Dostupné z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-osobni-cesi-se-nori-do-dluhu-penize-na-chod-rodiny-obcas-nema-uz-ctvrtina-z-nich-235318
- Redakce. Lidé si více půjčují na své útraty. Nabyl objem rizikových úvěrů. In: ct24.ceskatelevize.cz [online]. 2023. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3590954-lide-si-vice-pujcuji-na-sve-utraty-nabyl-objem-rizikovych-uveru
- Člověk v tísni, o.p.s.. Jak přežít dluhy. In: jakprezitdluhy.cz [online]. Dostupné z: https://www.jakprezitdluhy.cz/domains/jakprezitdluhy.cz/odpovedne-uverovani/devatero-bezpecneho-pujcovani
- Člověk v tísni, o. p. s. Exekuce v roce 2023: Jak probíhá, jak je možné ji zastavit a co všechno může exekutor zabavit. In clovekvtisni.cz [online]. 2023. Dostupné z: https://www.clovekvtisni.cz/exekuce-8100gp
- MINISTERSTVO FINANCÍ ČESKÉ REPUBLIKY : STEM/MARK: Finanční gramotnost v ČR : Kvantitativní výzkum – Finanční gramotnost obyvatel ČR. http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/EXT_-_PPT_zaverecna_zprava_mereni_FG_-_plne_zneni.pdf