Mikro půjčka do 5 minut【prosinec 2024】
Mikro půjčka je drobný úvěr na krátkou dobou splatnosti. To pro vás jistě není nic nového. Možná jste nevěděli, že už je nabízejí i banky. Nicméně nabídka mikro půjček online stále převažuje u nebankovních institucí. Vyhnout byste se měli nepoctivým inzerátům jak na ulici, tak i na internetu. Jak na to vám ukážeme v našem podrobném průvodci mikro půjčkou ihned vyplácenou na účet nebo v hotovosti.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je mikro půjčka výhodná
✅ rychlé a hlavně snadné vyřízení
✅ půjčka na bankovní účet i v hotovosti
✅ jen krátkodobý závazek
✅ lze vyřídit jako první půjčku zdarma
4 věci, na které si u mikro půjčky dát pozor
❌ kratší doba splatnosti
❌ celková cena (ne jen úrok)
❌ podmínky splácení – málokterý poskytovatel umožní odklad splátky zdarma
❌ sankce z prodlení
VYSVĚTLENÍ: Mikropůjčky jsou jen krátkou dobu trvající půjčky, což na klienty klade značné nároky ohledně rychlosti jejich splacení. S tím je nutné počítat už při nastavování splátek.
Jak mikro půjčku získat
Mikro půjčku vyřídíte jednoduše. Stačí využít našeho online srovnávače a vyplnit v něm jeden jednoduchý formulář. Netřeba oslovovat poskytovatele jednoho po druhém a vyplňovat formulář zas a znovu. U nás vypíšete jen jeden a během několika minut se dozvíte, která z bank či nebankovních společností vám může půjčit.
Dokončením žádosti o půjčku, jejím vyřízením a podpisem smlouvy vás provede poskytovatel, respektive jeho obchodní zástupce. Vše probíhá online, s využitím osobních dokladů a/nebo bankovní identity. Vedle doložení totožnosti budete požádáni o doklad o příjmech.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- přehled o trhu s mikro půjčkami
- porovnání nabídek na jednom místě
- možnost rychlého zjištění, kde vám opravdu mohou půjčit
- vysoká ochrana osobních dat
- licence ČNB a její dohled nad srovnávačem
NÁŠ TIP: Online srovnávač půjček je další součástí trhu s osobními půjčkami. I on potřebuje získat (a udržovat) licenci od ČNB k tomu, aby mohl klientům poskytovat své služby. Díky tomu máte právě v online srovnání jistotu, že vybíráte od prověřených poskytovatelů a že jde o poctivou srovnávací službu pod dohledem ČNB.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na rychlé řešení akutních finančních obtíží
- na nákup nebo servis domácího spotřebiče
- na drobný servis auta
- na nutný nákup do domácnosti
- na nečekané nedoplatky za cokoliv
Mikro půjčky v sobě nesou jedno typické riziko: krátkou dobu splatnosti. Nejeden klient mikro půjček uř přecenil své síly, a nechal si splátky nastavit příliš vysoko (aby zkrátil dobu trvání úvěru). Nebo si na měsíční splatnost vzal příliš vysokou částku, již nakonec nezvládl z dalšího příjmu uhradit najednou. Neopakujte jejich chyby.
NAŠE RADA: Každou půjčku, ať už půjde o mikro úvěr nebo o dlouhodobou půjčku na bydlení, si nechte nastavit na míru svých aktuálním možnostem. To je jediná cesta k bezpečnému splacení spotřebitelského úvěru.
Rozdíl mikro půjčky oproti jiným typům půjček
Mikro půjčka online je drobným úvěrem v objemu maximálně několika nižších desítek tisíc korun. Nejčastěji ji lidé vyřizují na jednotky tisíc korun. U nebankovní společnosti si můžete půjčit zhruba od 500 Kč, u banky od 2 000 Kč. Rozdíly jsou i v době splatnosti: nebankovní společnost nabídne od 14 dní do jednoho měsíce (málokdy víc). Banka začíná až na 3 měsících. Výhodou nebankovních mikro půjček je možnost vyřídit si ji jako první zdarma.
Přesným opakem mikro půjčky je půjčka se zástavou nemovitosti, především v bankovním provedení. Ano, hádáte správně, je jí hypotéka. Mikropůjčky jsou určeny na drobné výdaje, bez účelu a s velmi krátkou splatností, kdežto z hypoték se hradí i několikamilionové nákupy (a proto se zajišťují nemovitostí).
Jestliže se setkáte s nabídkou na půjčku na složenku bez registru, i ona bude patřit do velké skupiny mikro půjček. Většina z těchto úvěrů se totiž poskytuje na nižší částky, navíc v hotovosti. Jen pozor, nepleťte si ji s půjčkou na směnku bez registru: směnka je lichvářským nástrojem, který do světa spotřebitelských půjček nepatří.
Půjčka do výplaty je dalším z členů rodiny mikro půjček. Jen s drobnou odlišností: zatímco mikro půjčka se dá splácet i déle než jeden měsíc, u půjček do výplaty to (už z jejich názvu) možné není.
DOPORUČENÍ: Skvělou volbou pro všechny, kdo si potřebují vyřídit mikropůjčku, a přitom mohou peníze vrátit hned v následujícím měsíci, je první půjčka zdarma. Tento druh úvěru je opravdu zdarma: po měsíci vracíte jen to, co jste si vypůjčili.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Jedná se zejména o neschopnost splácet, ať už ji vyvolá cokoli. Zpoždění plateb vede k dalším poplatkům, které mohou časem znásobit celkovou dlužnou částku. O růstu dluhu během případné exekuce ani nemluvě.
Negativní dopady půjček
K negativním dopadům řadíme především:
- Finanční zatížení: Půjčky znamenají nutnost splácet dluh, čímž se snižuje disponibilní příjem.
- Stres: Zadlužení je pro mnoho klientů zdrojem stresu a úzkosti.
- Negativní dopad na kreditní historii: Nesplácené dluhy poškozují kreditní historii a zhoršují úvěruschopnost.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Regulace nebankovních půjček brání lichvářům, aby se snadno prosazovali na trhu s peněžitými zápůjčkami. Díky tomu regulace přímo chrání spotřebitele. Nebankovní poskytovatelé bez licence jsou pověstní tím, že jen zneužívají obtížné finanční a osobní situace svých klientů. Tomu se vyhnete výběrem licencované půjčky z online srovnávače.
VAROVÁNÍ: Nenechte se zlákat na líbové slogany, jako: “jsme tu od toho, abychom vám pomohli s penězi”, “přátelská výpomoc” nebo “půjčíme vám za každých okolností”. Lichváři postupují přesně podle dobře známého rčení: “Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají”. Že je ve smlouvě od lichváře spousta kliček a pastí na váš majetek (i doživotní příjem), vám už ale neřeknou.
Závěr
Mikro půjčky jsou drobné úvěry na krátkou dobu. Nabízí je banky i nebankovní instituce. Hlavními výhodami mikro půjček je rychlé a snadné vyřízení, možnost výplaty v hotovosti a krátkodobost závazku. Nevýhodou pak přísné podmínky splácení (drahý odklad splátky). Ideálním nástrojem pro výběr mikro půjčky online je náš srovnávač licencovaných půjček, s možností rychlého zjištění, kde vám opravdu půjčí.
Časté otázky
Jak dlouho po insolvenci můžu žádat o půjčku?
O půjčku můžete požádat okamžitě po ukončení insolvence. Datum ukončení naleznete v soudním usnesení týkajícím se ukončení procesu vašeho oddlužení. Že o úvěr smíte po insolvenci požádat v podstatě kdykoliv, však neznamená, že vám bude schválen. Obecně dříve vyhovují žádostem o půjčku po insolvenci nebankovní společnosti. Některé jsou schopné úvěr poskytnout již několik měsíců od ukončení oddlužení. U banky si musíte počkat nejméně rok u menší spotřební půjčky a až čtyři roky u hypotéky. Během insolvence si rozhodně nepůjčujte. Je to porušení pravidel oddlužení, které může vést ke zrušení insolvence a k obnově původního vymáhání.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak zjistím, kde mi opravdu půjčí?
Nejkratší cestou k odpovědi nabízí online srovnávač půjček. Zde vyplníte jediný a jednoduchý formulář ohledně půjčky, o niž byste stáli. My s ním oslovíme několik poskytovatelů najednou a požádáme o předběžné vyhodnocení orientační žádosti. Tento proces zabere několik minut. Během chvíle dozvíte, kde je vám půjčka dostupná, kde ji máte již předschválenou. Následně se stačí rozhodnout, kterému poskytovateli dáte přednost, a kde si úvěr vyřídíte. Do rozhodování zahrňte nejen cenu půjčky (RPSN), ale i flexibilitu splátek (např. možnost odkladu nebo předčasného splacení a cenu za oba kroky).
Co znamená předschválená půjčka?
Předschválenou půjčkou je jen hrubý odhad toho, kolik vám na základě zatím dostupných údajů může poskytovatel půjčit. Nejčastěji se s předschválenými úvěry potkáváme v osobním bankovnictví, kde nám banka ukazuje, jak hodnotí naši úvěruschopnost na základě pohybů na účtu. Předschválené nabídky vám ale můžeme zajistit i my. O co půjde? Vyplníte jednoduchou žádost o půjčku a my s ní obešleme poskytovatele. Obratem pro vás obdržíme předschválené nabídky, jinými slovy vám dostupné půjčky. Mějte na paměti, že předschválená půjčka je „nástřel“. Poskytovatele nezavazuje ke schválení úvěru ve stejné výši a vám negarantuje, že předschválený úvěr opravdu získáte.
Jak si bezpečně půjčit peníze?
Bezpečná půjčka není žádná velká věda. Stačí, aby splnila několik základních pravidel. Nejčastěji se shrnují do takzvaného desatera bezpečného zadlužování. Hlavní myšlenkou desatera je, že půjčku si máte brát na užitečné a potřebné věci dlouhodobé spotřeby v době, kdy bezpečně máte na splácení, a od licencovaného poskytovatele. Bezpečná půjčka má mít nejnižší možnou cenu (RPSN nebo přeplatek), předčasné splacení zdarma a bezplatný nebo levný odklad splátky. Půjčku si vždy důkladně promyslete. Desatero doporučuje vyvarovat se půjčky na splátky jiných půjček.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- Zdeněk Bubák. Na jakou půjčku Češi sází. In zpráva Nielsen Admosphere [online]. 26.8.2019. Dostupné z: https://finparada.cz/5849-Temer-polovina-Cechu-ma-v-soucasnosti-pujcene-penize.aspx?mobile=full
- Ing. Patrik Forman. Chudoba a zaměstnanost v České republice. In: AMBIS vysoká škola, a.s. [online]. 2022. Dostupné z: https://is.ambis.cz/th/qxum4/Forman_Patrik_bakalarka.pdf
- REDAKCE. Čtyři roky se zákonem o spotřebitelském úvěru. In: ČNB [online]. 31.3.2021. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/podcast-cnb/Ctyri-roky-se-zakonem-o-spotrebitelskem-uveru-00001/
- BALABÁN, Zdeněk.Slabikář finanční gramotnosti: učebnice základních 7 modulů finanční gramotnosti. 2. aktualiz, vyd. Praha: Cofet, 2011, 416 s. ISBN 978-809-0439-610.
- Ing. Gabriela Oškrdalová. Osobní finance Půjčky a úvěry. In: Masarykova univerzita [online]. 20.11.2013. Dostupné z: https://is.muni.cz/el/1456/jaro2013/BKF_OSFI/34761751/4._Pujcky_a_uvery.pdf
- REDAKCE. Čtyři roky se zákonem o spotřebitelském úvěru. In: ČNB [online]. 31.3.2021. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/podcast-cnb/Ctyri-roky-se-zakonem-o-spotrebitelskem-uveru-00001/