Nebankovní půjčka pro důchodce do 5 minut【září 2024】
Banky obvykle důchodcům ve věku 75 let a více půjčky neposkytují. Nejsou pro ně dostatečně bonitními a spolehlivými žadateli. U vybraných nebankovních úvěrových společností mají šanci si půjčit i důchodci nad touto věkovou hranicí. Obvykle stačí předložit dva doklady totožnosti a důchodový výměr. Nebojte se půjčit si, když peníze opravdu potřebujete. Je však zapotřebí vědět, jak a kde získat bezpečnou a výhodnou půjčku.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je nebankovní půjčka pro důchodce výhodná
✅ půjčí si i lidé nad 75 let
✅ lze si půjčit už od 500 Kč
✅ půjčka je dostupná přes internet
✅ půjčíte si o víkendech i ve svátky
4 věci, na které si u nebankovní půjčky pro důchodce dát pozor
❌ riziko, že nebudete schopni půjčku splatit
❌ vysoké sankce za porušení podmínek stanovených v úvěrové smlouvě
❌ musíte předložit důchodový výměr
❌ obvykle není možné splatit půjčku předčasně zdarma
VYSVĚTLENÍ: V rámci půjček pro důchodce je většinou možné půjčit si mezi 500 Kč až 10 000 Kč. Vyšší částku vám ve vysokém množství případů půjčí jen společnosti bez licence.
Jak nebankovní půjčku pro důchodce získat
Nebankovní půjčky pro důchodce jsou dostupná u nebankovních společností. Využijte online srovnávače, které vám úvěry porovnají dle RPSN, úroků, výše poplatků a sankcí i dle bonusů. Vy jen vyplníte krátký online formulář a doložíte identifikační doklady a důchodový výměr.
Úvěrová společnost si zkontroluje, jestli nemáte negativní záznam v registru dlužníků a též si může ověřit vaši bonitu. Po kladném vyhodnocení žádosti vám zašle peníze obratem na účet nebo vám předá peníze na ruku v hotovosti.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- porovnává půjčky od solidních společností, které splňují zákonné podmínky
- stačí vyplnit jeden formulář pro všechny půjčky
- disponuje operátory, kteří vám s čímkoliv pomohou
- chrání vaše citlivá osobní data
- hledat a požádat o půjčku můžete i o víkendech
NÁŠ TIP: Na stránkách online srovnávačů najdete kalkulačku, díky které si spočítáte, jak vysoké půjčky zvládnete splácet.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na opravu automobilu
- na základní potraviny
- na vzdělání
- na školní pomůcky pro děti
Když se opozdíte se splátkou, začne si úvěrovka účtovat vysoké sankce. Pak se může půjčka prodražit. Proto je dobré si rozmyslet, jestli na půjčku váš důchod stačí. Ke všemu bývá nebankovní půjčka pro důchodce často opatřena krátkou dobou splatnosti v řádu několika týdnů.
VAROVÁNÍ: Důchodci si někdy půjčují, aby mohli finančně vypomohli svým dětem či vnoučatům. Jenže pak půjčku nedokážou splatit a rodina jim nepomůže.
Rozdíl nebankovní půjčky pro důchodce oproti jiným typům půjček
Nebankovní půjčka pro důchodce je dostupná u nebankovních společností. Obvykle se jedná o krátkodobou půjčkou se splatností do 1 roku. Půjčit si můžete v hotovosti i se zasláním peněz na bankovní účet.
Krátkodobá půjčka do výplaty má také splatnost jen několik týdnů. Půjčíte si několik tisíc korun a v následujícím měsíci ji zase splatíte. Tento typ půjčky je spojován s vyššími úroky i poplatky.
Půjčka na ruku je dostupná přes internet, ale peníze si po podepsání úvěrové smlouvy vyzvednete na čerpací stanici, na benzínce nebo v trafice. Nebo vám je kurýr může dovézt až domů.
Další nebankovní půjčka v exekuci je pro lidi v exekučním řízení, kterým žádná solidní společnost nepůjčí. Nemožná není ani půjčka 7 000 Kč, ale musíte počítat s tím, že vám ji výrazně navýší poplatky, úroky i případné sankce.
VYSVĚTLENÍ: Některé společnosti nabízejí bonusy. Patří mezi ně odpuštění první nebo poslední splátky, předčasné splacení zdarma nebo možnost si zdarma splátku odložit.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Abyste si sjednali opravdu výhodnou půjčku, vyplatí se sledovat RPSN, výši poplatků a úroků. Také si nezapomeňte na stránkách České národní banky ověřit, jestli má vybraný věřitel licenci k půjčování peněz.
Negativní dopady půjček
Když nebudete půjčku splácet, musíte zaplatit sankce za každý den, kdy jste se splátkou v prodlení. Nebojte se říct si o pomoc, když nemáte na splácení. Zkuste věřitele požádat o odklad nebo snížení splátky. Když nebudete tuto situaci řešit včas, můžete se dostat do finanční pasti.
Proč existují rizikové půjčky
I důchodci si půjčují rizikově. Někdy se stává, že si půjčují kvůli blízkým, ale nemají na to, aby půjčku sami splatili. Přitom vědí, že s důchodem sotva vystačí do dalšího měsíce. To nahrává finančním žralokům, kteří zneužívají jejich tíživé finanční situace a dávají jim podepisovat nevýhodné smlouvy.
VAROVÁNÍ: Když úvěrové smlouvě nerozumíte, v žádném případě ji nepodepisujte.
Závěr
Nebankovní půjčky pro důchodce , zejména pro ty, kterým je 75 let a více, se nacházejí v portfoliích nebankovních společností. Peníze můžete využít na co chcete, ale musíte počítat s vyššími úroky i poplatky, protože jakožto důchodci nejste dostatečně bonitní. Abyste si výši splátek nastavili správně, využijte online kalkulačku na stránkách zprostředkovatelů úvěrů.
Časté otázky
Je možné získat půjčku v hotovosti?
Stále můžete narazit na poskytovatele, které vám vyplatí půjčku hotově “na ruku”. Buď na pobočce, nebo vám peníze přivezou až domů. Hotovost z půjčky si můžete také nechat vyplatit na poště, u partnerské čerpací stanice, na terminálu Sazky či v partnerských trafikách. Možností je hodně. Půjčku můžete na stejných místech také v hotovosti splácet. Ale splácení bývá možné i převodem na účet. Hotovostní půjčku poskytuje zhruba 15 % licencovaných nebankovních společností. U banky se s ní nesetkáte. Počítejte s vyšší cenou půjčky, neboť zprostředkování půjčky v hotovosti je nákladnější než výplata na účet.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Kde si půjčit, když mám exekuci?
Některé nebankovní půjčky jsou dostupné i při drobné exekuci. Poskytovatelé je nabízejí jako účelovou půjčku na vyplacení se z exekuce, někdy i jako další úvěr nad rámec dluhu, na nějž se současná exekuce vztahuje. Nabídka na nebankovním trhu je široká, ale ne u každého poskytovatele se dá najít půjčka v exekuci. Abyste neztráceli čas zbytečným vyhledáváním a tříděním, spolehněte se na online srovnávač půjček. V kategorii „půjčka v exekuci“ ihned uvidíte přehledný výčet poskytovatelů, jež jsou schopni akceptovat záznamy v registru i drobnou exekuci. Počítat však musíte s dražší cenou půjčky, neboť věřitel podstupuje vysoké úvěrové riziko.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak sloučit půjčky do jedné?
Sloučení půjček neboli konsolidace není nic složitého. Prvním krokem je vyhledání poskytovatele, který konsolidaci provádí. Nemusíte hledat sami, přehled společností je pro vás připraven v online srovnání půjček v kategorii konsolidace. Vyberete si, která nabídka vám vyhovuje, případně vyplníte jednu univerzální žádost a my u poskytovatelů zjistíme, které ze sloučení bude dostupné právě pro vás. Než se do vyplňování pustíte, spočítejte si, jakou částku chcete celkem konsolidovat. Někteří poskytovatelé celou konsolidaci provedou sami. Jiní vám poskytnou požadovanou částku a vy máte za úkol ji využít ke splacení současných úvěrů a následně o tom nového věřitele informovat. Součástí konsolidace může být navýšení o další peníze.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- Zdeněk Bubák. Na jakou půjčku Češi sází. In zpráva Nielsen Admosphere [online]. 26.8.2019. Dostupné z: https://finparada.cz/5849-Temer-polovina-Cechu-ma-v-soucasnosti-pujcene-penize.aspx?mobile=full
- Iva Špačková. Češi se noří do dluhů, peníze na chod rodiny občas nemá už čtvrtina z nich. In: seznamzpravy.cz [online]. 2023. Dostupné z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-osobni-cesi-se-nori-do-dluhu-penize-na-chod-rodiny-obcas-nema-uz-ctvrtina-z-nich-235318
- Otevřená společnost, o. p. s. Infografiky In: Mapaexekuci.cz [online]. 2020. Dostupné z: http://mapaexekuci.cz/index.php/studie-a-analyzy/infografiky/
- Petr Ištvánek. Spotřební úvěr v České republice. In: Masarykova univerzita v Brně [online]. 2. 5. 2012. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/obyt5/Bakalarska_prace_-_Spotrebni_uver_v_CR.pdf
- Institut prevence a řešení předlužení, z.ú.. OSOBNÍ BANKROTY In: Institut předlužení [online]. Dostupné z: https://www.institut-predluzeni.cz/mapy-a-statistiky/osobni-bankroty/
- Odbor Finanční trhy I. Zpráva o vývoji finančního trhu v roce 2022. In: Ministerstvo financí České republiky [online]. 22.6.2023. Dostupné z: https://www.mfcr.cz/cs/financni-trh/bankovnictvi-a-dohled/financni-stabilita-a-dohled/vyvoj-financniho-trhu/2022/zprava-o-vyvoji-financniho-trhu-v-roce-2-51712