Nejlevnější půjčky na auto do 5 minut【listopad 2024】
Kupujete auto a rádi byste ho alespoň zčásti zafinancovali půjčkou? Máme pro vás užitečné informace, kde najít nejlevnější auto půjčku, podle čeho půjčku na auto vybrat, aby co nejlépe odpovídala vaší aktuální situaci. Poradíme vám také, čeho se vyvarovat, ať už si chcete půjčit jen pár desítek tisíc, nebo milion. Jak najít nejvýhodnější půjčku na nová či ojetý vůz?
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč jsou nejlevnější půjčky na auto výhodné
✅ snadno dostupné v podobě leasingu
✅ jednoduché vyřízení půjčky online
✅ lze si půjčit nízkou, ale i vysokou částku
✅ půjčka může být i bez ručení autem
4 věci, na které si u nejlevnějších půjček na auto dát pozor
❌ vždycky si důkladně posuďte nutnost nákupu
❌ pozor na tendenci vybírat dražší auta
❌ soustřeďte se na nastavení splátek tak, abyste je pohodlně zvládali hradit
❌ zjistěte si, zda je pojištění auta součástí půjčky, či nikoliv
VYSVĚTLENÍ: Legislativa okolo pojištění automobilů prošla nedávno významnou změnou. Místo majitele auta se povinnost pojištění vozu vztahuje na jeho provozovatele. Jde o změnu ovlivňující především leasing, kde majitelem do splacení zůstává leasingová společnost a kupující je provozovatelem. Lze to změnit smluvně, proto se vždycky ptejte, kdo má auto pojistit.
Jak nejlevnější půjčky na auto získat
Výběr a získání půjčky je, vzhledem k tržní nabídce, poměrně složitý. Úkol si ale můžete usnadnit návštěvou našeho srovnávače. Jednak tu na jednom místě najdete auto půjčky se spoustou důležitých detailů. Nebo můžete využít rozšířených služeb srovnávače, kdy zcela bez výběru jenom vyplníte online formulář, a my vám do 5 minut ukážeme, kde vám žádost předschválili a na koho se dá s jistotou obrátit.
Jakmile budete mít jasno o volbě nejvýhodnější půjčky, oslovíte konkrétní úvěrovou společnost, která vás následně provede kompletním vyřízením úvěru, včetně nastavení splátek. Připravte si osobní doklady, výpisy z účtu (či jiné potvrzení o pravidelném příjmu). Výjimečně můžete být požádáni o údaje o autě, na které má být půjčka určena.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- jistota licencované půjčky
- přehledná nabídka úvěrů se snadným porovnáním
- jediná a jednoduchá žádost pro všechny poskytovatele
- pokročilé šifrování pro ochranu vašich údajů
- možnost využít pomoci s výběrem půjčky
NAŠE RADA: Srovnávače půjček spolupracují s licencovanými poskytovateli. To znamená jistotu, že se vyhnete lichvářům a jiným podvodným půjčkám. Navíc si tu nabídky na úvěr porovnáte pohodlně na jednom místě.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na nové auto
- na ojeté auto
- na opravu vozu
- na záruční servis auta
- na pomoc s nákupem auta v rodině
Půjčka na auto je běžně uváděná jako půjčka bezpečná, ale ani zde nejde o železnou jistotu. Půjčit si na auto má smysl jen tehdy, když vám nákup auta vyřeší nějaký problém. Například složité dojíždění do práce s přestupy. Nebo vám auto umožní rychleji řešit každodenní záležitosti, a díky tomu se více věnovat svému podnikání, atp.
DOPORUČENÍ: Pamatujte, že auto rychle ztrácí na hodnotě. Pokud jej nepotřebujete nutně, půjčkou si zbytečně zkomplikujete svůj finanční život. Auto se také může kdykoliv poškodit, může být odcizeno. V takových případech je havarijní pojištění nezbytné, jinak budete bez auta, ale posílat splátky úvěru budete muset dál.
Rozdíl nejlevnějších půjček na auto oproti jiným typům půjček
Nejlevnější půjčky na auto mohou mít několik podob. Tou nejčastější je leasing, kdy si pronajímáte auto tak dlouho, dokud ho nesplatíte a nepřejde do vašeho vlastnictví. U operativního leasingu se majitelem vozu nestanete nikdy. Na auto se dá vzít i účelová půjčka, kdy koupeným vozem ručíte za splácení. Anebo půjčka běžná a bez ručení, kterou načerpáte na účet a uhradíte s ní kupované auto.
Nejlevněji vás pravděpodobně vyjde účelová půjčka s ručením zakoupeným vozem. Ale ne vždy jde o vyhovující model úvěru. Pokud vám bude víc vyhovovat půjčka bez ručení, lze se zaměřit na rychlé půjčky přes internet, a tu nejlevnější vybrat až mezi nimi.
Pokud stojíte o půjčku jen pro úhradu nutného servisu auta a spokojíte s částkou do několika desítek tisíc korun, dá se pohodlně vyřídit i půjčka na OP na ruku. Dobrá možnost je tento krok, pokud vám servis dá slevu za platbu v hotovosti. Jen pozor: půjčky v hotovosti bývají nákladnější. Půjčky na účet většinou vyjdou levněji.
Každý úvěr na auto, ať už účelový, neúčelový, nebo v podobě leasingu, se dnes dá pohodlně vyřídit jako půjčka online. Získáte tím nejen spoustu času, který byste jinak strávili cestováním na pobočku, ale i okamžitý přehled o nabídkách více poskytovatelů tak, abyste si je mezi sebou porovnali, a vybrali tu nejvýhodnější pro svou aktuální situaci.
VAROVÁNÍ: Nikdy nekývejte na první nabídku financování od autosalonu nebo autobazaru. Nejprve se ve srovnávači půjček porozhlédněte, zda by se nedalo financování auta získat výhodněji. Ušetřit můžete ve výsledku i desítky tisíc!
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Každá půjčka s sebou nese riziko, že nebude splacena. V případě půjčky na auto se riziko často vztahuje i na ztrátu auta. Dokud máte vůz jen v pronájmu (leasing) nebo s ním za půjčku ručíte, až do úplného doplacení půjčky o něj můžete přijít téměř kdykoliv.
Negativní dopady půjček
Jde především o snížení osobního/rodinného rozpočtu o pravidelně odesílané splátky. Další negativní dopady se pojí až s vymáhání nesplácených částek.
Proč existují rizikové půjčky
Někteří lidé si tak vehementně chtějí půjčit, třeba i na auto, že se neohlíží napravo, nalevo, a rovnou se upíší k úvěru, který jim jako první vyjde vstříc. Zda je poskytovatelem licencovaný subjekt, nebo podvodník bez licence, zapomínají zjišťovat. A trh s rizikovými půjčkami díky tomu jen kvete.
NAŠE RADA: Nechcete-li se zdržovat s ověřováním licencí poskytovatelů, půjčku vybírejte v online srovnávači. Do něj totiž zařazujeme jen banky a prověřené nebankovní společnosti s licencí ČNB.
Závěr
Půjčka na auto se dá vyřídit v několika podobách: jako leasing, půjčka účelová s ručením autem a půjčka běžná: bez účelu i bez ručení. Která vás vyjde nejlevněji, záleží na mnoha okolnostech. Všechny ale mají společného jmenovatele: bezpečné jsou jen ty s licencí ČNB.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- REDAKCE. FINANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ [online]. Dostupné z:https://www.financnivzdelavani.cz/
- Redakce, Finance.cz: ZÁMĚRNÉ UVEDENÍ NEPRAVDIVÝCH ÚDAJŮ V ŽÁDOSTI. In: FINANCE.cz [online]. 26.06.2019. Dostupné z: https://www.finance.cz/524885-proc-odmitnou-vasi-zadost-o-pujcku/
- Ing. Dan Kazda. Dluhová past v rodinách a způsoby jejího řešení. In: Univerzita Pardubice [online]. 2022. Dostupné z: https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/78931/KazdaD_Dluhova_past_AS_2022.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- MÁLEK, Petr, Gabriela OŠKRDALOVÁ a Petr VALOUCH. Osobní finance. 1. vyd. Brno: ESF MU, Brno, 2010. 203 s. Osobní finance, 1. ISBN 978-80-210-5157-7.
- Martin Bednář. Co je pro Čechy prioritou při výběru půjčky. In Faei.cz.[online]. 18.11.2020. Dostupné z: https://faei.cz/pro-cechy-jsou-pri-vyberu-pujcky-nejdulezitejsi-uroky/
- REDAKCE. Exekuce v roce 2023: Jak probíhá, jak je možné ji zastavit a co všechno může exekutor zabavit. In: Člověk v tísni [online]. 13.7.2023. Dostupné z: https://www.clovekvtisni.cz/exekuce-8100gp