Okamžitá půjčka na směnku do 5 minut【listopad 2024】
Setkali jste se s okamžitými půjčkami na směnku, ale něco vám na nich nesedí. Proto jste se rozhodli, že si půjčku raději nevezmete, že nejprve se poohlédnete po informacích o směnce a celkové o půjčkách na směnku. Gratulujeme, tímto rozhodnutím jste si zachránili peněženku i majetek. Půjčky na směnku jsou lichvářské druhy úvěry postavené mimo zákon. Co teď? Ukážeme vám, jak si půjčit snadno a bezpečně.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je okamžitá půjčka na směnku výhodná
✅ extrémně snadné dostupnost
✅ i pro lidi s nízkými příjmy nebo bez pravidelného příjmu
✅ rychlé vyřízení i výplata půjčky
4 věci, na které si u okamžité půjčky na směnku dát pozor
❌ vysoké riziko podvodu
❌ lichvářská půjčka za hranou zákona
❌ směnka může měnit svá pravidla i během trvání půjčky
❌ riziko ztráty veškerého majetku i při řádném splácení
VYSVĚTLENÍ: Směnka je rychlý, ale vysoce rizikový způsob, jak získat půjčku. Pro lichváře nejspolehlivější, pro dlužníka naopak nejrizikovější. Směnka se může kdykoliv změnit. I kdy byste půjčku řádně spláceli, můžete se dostat do exekuce. Stačí, aby se věřitel (lichvář) rozhodl, že chce půjčku splatit okamžitě. O ceně takové půjčky ani nemluvě.
Jak okamžitou půjčku na směnku získat
Okamžitou půjčku na směnku nehledejte. Volte raději spotřebitelský úvěr s jasně danými pravidly v oblasti získání úvěru a splácení. Licencovaní a prověření poskytovatelé musejí dodržovat požadavky dané zákonem o spotřebitelském úvěru, což vám dává jistotu, že během splácení půjčky se nezmění pravidla ani podmínky. Licencované půjčky najdete v online srovnávači, kde se po vyplnění jediného formuláře rychle dozvíte, kde je pro vás požadovaná půjčka dostupná.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- jen prověření poskytovatelé pod dohledem ČNB
- jen licencované půjčky s jasnými pravidly, respektujícími zákony
- rychlý přehled o dostupných úvěrech
- snadné vyřízení půjčky online
- srovnávač funguje nonstop
NAŠE RADA: Stojíte-li o okamžitou reakci poskytovatele půjčky a vyřízení úvěru, ať už jste tohoto průvodce půjčkou navštívili kdykoliv, zvolte si kategorii půjček nonstop. V režimu 24/7 lze získat některé nebankovní půjčky na ruku. Pokud stojíte o nejvýhodnější půjčku na cokoliv, pusťte se do jejího vyřizování během běžné pracovní doby.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
Okamžitá půjčka na směnku se nevyplatí za žádných okolností.
VAROVÁNÍ: Lichvářským nabídkám půjček na směnku se vyhýbejte. Bez výjimky. Stačí, abyste si na internetu vyhledali vlastnosti směnky, a hned vám bude jasné, proč se směnkou nikdy nesouhlasit. Směnka může kdykoliv změnit majitele, může být kdykoliv splatná a ještě jde o jízdenku rovnou do exekuce, bez nutného “posvěcení” od soudu. Stačí totiž ke směnce přidat notářský zápis nebo rozhodčí doložku.
Rozdíl okamžité půjčky na směnku oproti jiným typům půjček
Okamžitá půjčka na směnku se od ostatních půjček poskytovaných v podobě spotřebitelských úvěrů liší snad ve všem. S výjimkou faktu, že se jedná o půjčku peněz. Zatímco spotřebitelské půjčky musejí respektovat zákon o spotřebitelském úvěru a zákon o ochraně spotřebitele, půjčky na směnku jsou limitovány jen obecnými paragrafy Občanského zákoníku, a ten lichvářům dovoluje téměř cokoliv.
Okamžitá půjčka na směnku je sice nebankovní půjčka, ale nelicencovaná a nebezpečná. Může se měnit během splácení, netřeba zjišťovat, jestli zájemce splátky vůbec utáhne: stačí si ověřit, že mu bude v rámci exekuce co zabavit. A o nic jiného u těchto půjček ani nejde. Jen nalákat oběť do dluhové pasti a rychlé exekuce.
Stejně je tomu s půjčkami od soukromé osoby nebo s půjčkou v insolvenci. I ony patří k neregulovaným půjčkám, v rámci jejichž splácení si na vás může věřitel připravit v podstatě cokoliv. Včetně okamžitého zesplatnění, či nemožnosti refinancování na nový úvěr, neboť sankce za předčasnou splátku převýší celkovou cenu půjčky.
Mezi soukromými půjčkami se žádná bezpečná najít nedá. Chcete-li klidně spát a mít jistotu dodržení zákonných pravidel, půjčku vybírejte v online srovnávači. Spolupracuje jen s prověřenými poskytovateli, podléhajícími dohledu ČNB. Na lichváře centrální banka bohužel nedosáhne.
NÁŠ TIP: Možná hledáte půjčku na směnku, ale půjčku na složenku. Půjčka na složenku je hotovostní půjčka s vyzvednutím peněz na pobočkách České pošty. Je-li od licencovaného poskytovatele, půjde o bezpečný spotřebitelský úvěr.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Z pohledu bezpečnosti půjčky představuje největší riziko střet s lichvářem, který má nachystané triky, jak vás připravit o peníze, klidně i o majetek. Jak se nejlépe bránit? Oslovte jen poskytovatele s licencí ČNB. Najdete je v našem online srovnávači.
Negativní dopady půjček
Špatné, pokud klient během splácení půjčky přijde o část příjmu, nebo se nečekaně zvýší jeho výdaje, a nemá peníze na splátky. Následovat může nákladné a nepříjemné vymáhání půjčky.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Regulace nebankovních půjček je stejně nutná jako regulace půjček bankovních. Zatímco banky reguluje stát již od devadesátých let, u nebankovních společností k tomu přistoupil až od roku 2017.
DOPORUČENÍ: Možná máte nějaké záznamy v registrech, a tak vám banka nepůjčí. To ale neznamená, že byste se hned museli vrhat do náruče lichvářům! Půjčit si můžete od licencovaných nebankovních institucí, které dokáží tolerovat záznamy v registrech. Anebo které do většiny dlužnických databází ani nenahlížejí.
Závěr
Okamžitá půjčka na směnku není půjčkou pro vás. Patří k extrémně rizikovým, bez pravidel a s běžným výskytem lichvářů, kteří mají předem připraveny finty, jak své klienty připravit o co nejvíc peněz nebo o majetek. Bezpečně se dá vypůjčit jen o licencovaného poskytovatele, jakým je banka či prověřená nebankovní společnost. I mezi nabídkami licencovaných nebankovek najdete půjčku bez registru, půjčku do výplaty nebo první půjčku zdarma.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- Člověk v tísni, o.p.s.. Jak přežít dluhy. In: jakprezitdluhy.cz [online]. Dostupné z: https://www.jakprezitdluhy.cz/domains/jakprezitdluhy.cz/odpovedne-uverovani/devatero-bezpecneho-pujcovani
- PÁLKOVÁ, Darina. Bankovní půjčky versus nebankovní půjčky [online]. Praha, 2012. Dostupné z: https://theses.cz/id/u2unla/. Diplomová práce. AMBIS vysoká škola, a.s. Vedoucí práce Ing. Blanka Dlouhá.
- Otevřená společnost, o.p.s.. Jak zůstat člověkem v síti dluhů In: Otevrenaspolecnost.cz [online]. 2020. Dostupné z: https://www.otevrenaspolecnost.cz/exekuce
- REDAKCE. Otevřená data podle nařízení vlády č. 425/2016 Sb. In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/dohled-financni-trh/seznamy/Otevrena-data/
- Mgr. Miroslav Zeman. Čím se řídit při volbě úvěru. Reklama ne, porovnání ano. In: Bankovní poplatky [online]. 27.6.2023. Dostupné z: https://www.bankovnipoplatky.cz/35378
- MINISTERSTVO FINANCÍ ČESKÉ REPUBLIKY : STEM/MARK: Finanční gramotnost v ČR : Kvantitativní výzkum – Finanční gramotnost obyvatel ČR. http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/EXT_-_PPT_zaverecna_zprava_mereni_FG_-_plne_zneni.pdf