Půjčka bez rizika do 5 minut【září 2024】
Co znamená půjčka bez rizika ? Jde o půjčku, kterou si sjednáte od solidní společnosti s licencí od České národní banky. Zároveň to znamená, že si půjčujete jakožto bonitní žadatelé, nikoliv jako dlužníci nebo lidé bez stálého příjmu. Pokud si půjčíte a víte, že nemáte příjem, ze kterého byste půjčku mohli splatit, hrozí vám kolotoč dluhy, exekuce či osobní bankrot.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka bez rizika výhodná
✅ půjčka od společnosti s licencí
✅ rychlé sjednání půjčky online
✅ lze si půjčit již od 500 Kč
✅ nízké úroky i poplatky
4 věci, na které si u půjčky bez rizika dát pozor
❌ nutnost prokazovat váš pravidelný příjem
❌ při platbě na účet je zapotřebí zaslat ověřovací platbu
❌ nesmíte mít negativní záznam v registrech dlužníků
❌ vysoké úroky za pozdní splácení půjčky
NAŠE RADA: Ještě jste si nepůjčovali? Pak si můžete sjednat půjčku zdarma. Půjčka zdarma je úvěr poskytnutý bez úroků a poplatků. Je dostupný pro prvožadatele u vybraných společností.
Jak půjčku bez rizika získat
Půjčka bez rizika je dostupná v bance i u nebankovních společností. Stejně si můžete o půjčku požádat přes online srovnávače. Půjčky vám přehledně porovnají a ještě vám mohou nabídnout úvěr za výhodnějších podmínek. Stačí vyplnit online žádost o půjčku.
K žádosti přiložíte kopie dokladů totožnosti a potvrzení o vašich příjmech. Poté si vás úvěrová společnost prolustruje a zkontroluje si bonitu. Splníte-li podmínky, nemá důvod vám peníze nepůjčit.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- je dostupný online 24 hodin denně, 7 dní v týdnu
- porovnává půjčky od společností s licencí od ČNB
- pro všechny nabízené půjčky stačí 1 formulář
- chrání vaše osobní data
- porovnává půjčky nezávisle a zdarma
VYSVĚTLENÍ: Online srovnávače půjček vám porovnají půjčky podle stěžejních kritérií, těmi jsou denní a roční úroková sazba, RPSN, výše poplatků za sjednání a vedení úvěru, výše sankcí a nabízené bonusy (předčasné splacení zdarma, odpuštění první splátky, atd.)
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na rekvalifikaci
- na vzdělání
- na podnikání
- na bydlení
- na zaplacení složenek, základních potravin nebo léků
Pokud si půjčíte od lichvářů, půjčka bez rizika to nebude. Úvěr přeplatíte na úrocích i poplatcích a nezřídka musíte čelit i skrytým poplatkům a slovnímu i písemnému nátlaku.
VAROVÁNÍ: Společnosti pohybující se na hraně zákona využívají tíživé situace klientů. Neváhají jim vnutit půjčky s RPSN sazbou nad 100 % nebo je donutí podepsat smlouvu, jejíž podmínky nelze splnit.
Rozdíl půjčky bez rizika oproti jiným typům půjček
Půjčka bez rizika může být bankovní i nebankovní. Obvykle jde o půjčku bezhotovostní, neboť hotovostní půjčky často nabízejí společnosti bez licence k půjčování peněz. Mezi sebou se liší nejen výší úroků a poplatků, ale také dobou splatnosti.
Stále častější jsou také půjčky pro Slováky s přechodným pobytem. Ti si mohou půjčit za stejných podmínek jako Češi. Nezřídka se stává, že banky půjčují výhradně cizincům s trvalým pobytem.
Rychlá půjčka nebo také minutová půjčka je oblíbená u lidí, kteří si potřebují půjčit opravdu rychle. O úvěr si požádají během pár minut a peníze mají na účtu nebo v hotovosti ještě dnes.
SMS půjčka má obdobný charakter. Stačí zaslat SMS v požadovaném tvaru, doložit potřebné doklady a potvrzení a při kladném vyřízení půjčky můžete peníze využít během pár hodin.
VYSVĚTLENÍ: Nabízí-li vám někdo půjčku na směnku, pak jde s největší pravděpodobností o nelegální společnost. Půjčky na směnku jsou v rámci spotřebitelských úvěrů zakázané už od roku 2013.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Abyste našli nejvýhodnější půjčku, vybírejte nejen podle RPSN, úroků nebo poplatků, ale také si přečtěte recenze. Právě recenze od předchozích klientů vám hodně napoví ohledně toho, zda jde o solidní společnost, nebo spíše podvodníky.
Negativní dopady půjček
Vyhýbejte se smlouvám s rozhodčí doložkou. Tato smlouva dává věřiteli možnost si při případném sporu vybrat místo soudce rozhodce, který bude o sporu rozhodovat. Ovšem i smlouvy s rozhodčí doložkou jsou už v dnešní době zakázané.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Nebankovní půjčky musejí být regulovány, aby finanční žraloci neměli volnou ruku při poskytování půjček. Pak by existovalo mnoho lidí, kteří by se upsali k rizikové půjčce, jíž by nedokázali splácet. Proto od roku 2016 platí nový zákon o spotřebitelském úvěru, díky kterému musí všichni solidní poskytovatelé úvěrů licenci.
VYSVĚTLENÍ: Mezi soukromými osobami se nachází mnoho osob, kteří se snaží zneužít vaší finanční situace. Proto si dobře přečtěte smlouvu.
Závěr
Půjčka bez rizika může být poskytnuta bankou, ale i nebankovní společností. Půjčíte si z pohodlí domova a na cokoliv. Peníze máte do pár hodin na účtu nebo v hotovosti. Pozor si však dejte na skryté poplatky nebo krátkou dobu splatnosti. Někdy se pohybuje jen v řádu týdnů.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- REDAKCE. 10 nejčastějších důvodů, proč se lidé dostávají do dluhové pasti In: dluhovaporadna.cz [online]. 2015. Dostupné z: https://www.dluhovaporadna.cz/single-post/2015/01/06/10-nej%C4%8Dast%C4%9Bj%C5%A1%C3%ADch-d%C5%AFvod%C5%AF-pro%C4%8D-se-lid%C3%A9-dost%C3%A1vaj%C3%AD-do-dluhov%C3%A9-pasti
- Otevřená společnost, o.p.s.. Jak zůstat člověkem v síti dluhů In: Otevrenaspolecnost.cz [online]. 2020. Dostupné z: https://www.otevrenaspolecnost.cz/exekuce
- BALABÁN, Zdeněk.Slabikář finanční gramotnosti: učebnice základních 7 modulů finanční gramotnosti. 2. aktualiz, vyd. Praha: Cofet, 2011, 416 s. ISBN 978-809-0439-610.
- BALABÁN, Zdeněk.Slabikář finanční gramotnosti: učebnice základních 7 modulů finanční gramotnosti. 2. aktualiz, vyd. Praha: Cofet, 2011, 416 s. ISBN 978-809-0439-610.
- Antonín Jandák. Úvěrování fyzických osob neúčelovými úvěry a půjčkami od bankovních a nebankovních subjektů. In: Vysoké učení technické v Brně [online]. 31. 5. 2013. Dostupné z: https://theses.cz/id/t22jft/VROVN_FYZICKCH_OSOB_NEELOVMI_VRY_A_PJKAMI_OD_BANKOVNCH_A_.pdf
- Leoš Baroň. Dluhová spirála a insolvence fyzických osob. In: Univerzita Pardubice [online]. 16. 9. 2020. Dostupné z: https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/76334/BaronL_DluhovaSpirala_IK_2020.pdf