Půjčka na OP bez registru do 5 minut【září 2024】
V první řadě byste měli vědět, že půjčka na OP bez registru je rizikovým úvěrovým produktem, který poskytují zejména méně solidní a nelicencované společnosti. Než si takovou půjčku zvolíte, měli byste znáte její rizika. Naučte se zkontrolovat, jestli jde o solidní společnost. Níže ovšem zjistíte i něco navíc – jak si půjčit co nejvýhodněji.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka na OP bez registru výhodná
✅ žádné složité administrativní vyřizování
✅ půjčíte si online (i o víkendech a svátcích)
✅ lze si půjčit již od 500 Kč
✅ první půjčka může být zdarma
4 věci, na které si u půjčky na OP bez registru dát pozor
❌ půjčky od poskytovatelů bez licence
❌ nutno předložit i další doklady
❌ vysoké sankce za porušení úvěrové smlouvy
❌ vysoké úroky a poplatky
VYSVĚTLENÍ: Žádná společnost s licencí vám nepůjčí, aniž by si vás prolustrovala skrze registry dlužníků Solus, BRKI, NRKI a další.
Jak půjčku na OP bez registru získat
Půjčka na OP bez registru je dostupná výhradně u nebankovních společností. Jakmile si vyberete věřitele, vyplníte online formulář. Musíte předložit občanský průkaz a často i druhý doklad totožnosti. Půjčku si můžete vyřídit online přes online srovnávač, který vám dostupné půjčky porovná.
Oslovená )věrová společnost si vás ověří v registrech dlužníků a též si zkontroluje vaši bonitu, například přes chytrý nástroj Telco Score. Dále si ověřuje vlastnictví bankovního účtu, třeba nástrojem Nordigen. Také je možné použít bankovní identitu.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- porovnává půjčky nezávisle a rychle
- chrání vaše osobní data
- funguje nonstop
- porovnává půjčky jen od licencovaných společností
- nabízí výhodnější podmínky
NAŠE RADA: Půjčujete si poprvé? Využijte online srovnávač, který šetří čas vlastním porovnáváním půjček a ještě pro vás dokáže vybrat nejvýhodnější půjčku.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na uhrazení dlužného nájemného
- na zaplacení složenek za energie
- na léky nebo lékařské ošetření
- na opravu automobilu
- na základní oblečení pro děti
Půjčky bez registru dlužníků jsou rizikové hlavně proto, že je nabízejí společnosti bez zákonné licence. Znamená to, že s největší pravděpodobností půjčku přeplatíte.
VAROVÁNÍ: Lichváři poskytují půjčky s RPSN vyšším než 100 %. Zároveň vám často nechtějí umožnit prostudování úvěrové smlouvy, abyste neměli čas se dlouho rozmýšlet.
Rozdíl půjčky na OP bez registru oproti jiným typům půjček
Půjčky na OP bez registru poskytují jen nebankovní společnosti. Obvykle si půjčíte maximálně nižší tisíce korun, ale za vysoké úroky a poplatky. Máte-li záznam v registru dlužníků, znamená to, že nejste bonitní, a úvěrovka si nízkou bonitu kompenzuje vysokou úrokovou sazbou.
Rychlá půjčka na ruku je též opatřena vysokými úroky a poplatky. Lidé si mohou půjčit i bez toho, aniž by vlastnili bankovní účet. Na druhou stranu musíte tuto půjčku pečlivě zvážit. Půjčky na ruku jsou též doménou zejména společností bez licence k půjčování peněz.
Rychlá půjčka bez doložení příjmů taktéž patří mezi rizikové úvěry. Nemáte-li pravidelný příjem nebo je nízký, hrozí, že nebudete schopni půjčku splatit a můžete se lehce dostat do dluhové pasti.
Půjčka po insolvenci je dostupná u nebankovních společností. Banky vám půjčí nejdříve 5 let po ukončené insolvenci. Je možné si půjčit i nižší desítky tisíc korun, ale za extrémně vysoké úroky i poplatky.
VYSVĚTLENÍ: Půjčka bez ručení je takový úvěr, kdy nemusíte do zástavy dávat svůj movitý nebo nemovitý majetek. Pokud ale majetkem ručíte, pak si dejte pozor na to, abyste včas půjčku spláceli. Jinak můžete o zastavený majetek přijít.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Půjčky porovnávejte zejména dle úroku, RPSN, poplatků i poskytovaných bonusů. Také si přečtěte recenze a dopředu se informujte, zda jde o solidní společnost. Přes stránky ČNB si ověřte, jestli má váš vybraný věřitel licenci k půjčování peněz.
Negativní dopady půjček
Lidé si často půjčují na splacení jiné půjčky nebo si půjčují na dárky či na dovolenou, přestože nemají tak vysoké příjmy, aby si půjčku vůbec mohli dovolit. Pak se dostávají do předlužení, kdy výši jejich celkového majetku převýší jejich finanční závazky. Někdy jsou lidé nuceni vyhlásit osobní bankrot.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Aby si lidé mohli půjčovat za rozumné úroky od solidních společností, je nutné trh regulovat a kontrolovat. K tomu přispěl nový zákon o úvěru platný od roku 2016. Když si půjčíte od licencované společnosti, máte jistotu, že se vyhnete nekalým praktikám. Když vyšel zákon v platnost, snížil se počet lichvářských společností.
DOPORUČENÍ: Podívejte se na oficiální stránky České národní banky, abyste zjistili, jestli má váš věřitel licenci k půjčování peněz.
Závěr
Půjčka na OP bez registru je rizikovým produktem s vysokými úroky i poplatky. Navíc tuto půjčku nabízejí výhradně společnosti bez licence. Na druhou stranu si ale mohou půjčit i lidé, kteří již nějakou půjčku mají, ale opět jim chybí pár tisíc korun na nejnutnější výdaje.
Časté otázky
Je možné získat půjčku v hotovosti?
Stále můžete narazit na poskytovatele, které vám vyplatí půjčku hotově “na ruku”. Buď na pobočce, nebo vám peníze přivezou až domů. Hotovost z půjčky si můžete také nechat vyplatit na poště, u partnerské čerpací stanice, na terminálu Sazky či v partnerských trafikách. Možností je hodně. Půjčku můžete na stejných místech také v hotovosti splácet. Ale splácení bývá možné i převodem na účet. Hotovostní půjčku poskytuje zhruba 15 % licencovaných nebankovních společností. U banky se s ní nesetkáte. Počítejte s vyšší cenou půjčky, neboť zprostředkování půjčky v hotovosti je nákladnější než výplata na účet.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Kde si půjčit, když mám exekuci?
Některé nebankovní půjčky jsou dostupné i při drobné exekuci. Poskytovatelé je nabízejí jako účelovou půjčku na vyplacení se z exekuce, někdy i jako další úvěr nad rámec dluhu, na nějž se současná exekuce vztahuje. Nabídka na nebankovním trhu je široká, ale ne u každého poskytovatele se dá najít půjčka v exekuci. Abyste neztráceli čas zbytečným vyhledáváním a tříděním, spolehněte se na online srovnávač půjček. V kategorii „půjčka v exekuci“ ihned uvidíte přehledný výčet poskytovatelů, jež jsou schopni akceptovat záznamy v registru i drobnou exekuci. Počítat však musíte s dražší cenou půjčky, neboť věřitel podstupuje vysoké úvěrové riziko.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak sloučit půjčky do jedné?
Sloučení půjček neboli konsolidace není nic složitého. Prvním krokem je vyhledání poskytovatele, který konsolidaci provádí. Nemusíte hledat sami, přehled společností je pro vás připraven v online srovnání půjček v kategorii konsolidace. Vyberete si, která nabídka vám vyhovuje, případně vyplníte jednu univerzální žádost a my u poskytovatelů zjistíme, které ze sloučení bude dostupné právě pro vás. Než se do vyplňování pustíte, spočítejte si, jakou částku chcete celkem konsolidovat. Někteří poskytovatelé celou konsolidaci provedou sami. Jiní vám poskytnou požadovanou částku a vy máte za úkol ji využít ke splacení současných úvěrů a následně o tom nového věřitele informovat. Součástí konsolidace může být navýšení o další peníze.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- Simona Měřínská. Jak si půjčují české domácnosti. In: ČSÚ Magazín Statistika a my [online]. 17.6.2021. Dostupné z: https://www.statistikaamy.cz/2021/06/17/jak-si-pujcuji-ceske-domacnosti
- Adéla Totková. Finanční gramotnost a předlužení. In: Masarykova Univerzita [online]. 6. 5. 2021. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/q3qoa/Financni_gramotnost_a_predluzeni.pdf
- Nikola KLEPÁČKOVÁ. FINANČNÍ GRAMOTNOST A SPOTŘEBITELSKÝ ÚVĚR. In: Masarykova univerzita [online]. 5. 12. 2017. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/wfx8c/Financni_gramotnost_a_spotrebitelsky_uver_-_final_Archive.pdf
- Hedvika Cheníčková. Zadluženost domácností. In: Západočeská univerzita v Plzni [Online] 2. 6. 2023. Dostupné z: https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/52135/1/Diplomova%20prace%20-%20Hedvika%20Chenickova.pdf
- Kateřina Mahdalová. Vývoj exekucí v letech 2017 až 2019. In Novinky.cz.[online]. 4.5.2020. Dostupné z: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/exekuce-miri-k-zasadnim-zmenam-40322419
- REDAKCE. Spotřebitelské úvěry In: Česká obchodní inspekce [online]. 2022. Dostupné z: https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/spotrebitelske-uvery/