Půjčka pro důchodce do 5 minut【prosinec 2024】
Půjčky pro důchodce jsou dostupné v bankách i u nebankovních společností. Sjednáte si je buď na pobočce osobně nebo online vyplněním krátkého formuláře, případně telefonicky nebo SMS zprávu. Výhodnou půjčku si zařídíte také přes zprostředkovatele půjček. Stačí předložit důchodový výměr nebo oznámení o valorizaci důchodu a k tomu dva doklady totožnosti. Když potřebujete získat pár tisíc korun na pokrytí důležitých životních nákladů, nebojte se požádat o půjčku.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka pro důchodce výhodná
✅ online sjednání do 5 minut
✅ půjčit si lze už od 500 Kč
✅ žádná složitá administrativa
✅ půjčí vám banka i soukromá společnost
4 věci, na které si u půjčky pro důchodce dát pozor
❌ krátká doba splatnosti
❌ vysoké sankce za pozdní splátku
❌ půjčíte si maximálně pár tisíc korun nebo nižší desítky tisíc
❌ riziko, že naletíte podvodníkům
VYSVĚTLENÍ: Půjčit si od banky i soukromé úvěrovky mohou taktéž lidé v invalidním důchodu. Naopak lidem pobírajícím sirotčí důchod banky nepůjčí.
Jak půjčku pro důchodce získat
Žádáte o půjčku poprvé? Vyzkoušejte nezávislé online srovnávače půjček. Porovnají vám půjčky podle nejdůležitějších kritérií. Do internetového vyhledávače zadejte “půjčka pro důchodce porovnání” a vyberte si některý ze srovnávačů.
Až vyplníte formulář, úvěrová společnost si vás ověří přes registry dlužníků nebo si vaši bonitu zjistí přes chytré nástroje typu Telco Score. Dále si může ověřit váš bankovní účet přes nástroj zvaný Nordigen.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- funguje nezávisle a zdarma
- půjčku si přes něj sjednáte 24 hodin denně 7 dní v týdnu
- chrání vaše osobní data
- poskytuje půjčky jen od ověřených společností s licencí ČNB
- dokáže vám zařídit výhodnější podmínky, než za jakých si sjednáte půjčku přímo přes věřitele
VYSVĚTLENÍ: Online srovnávač vám úvěry přehledně porovná podle úroků, celkové sazby RPSN, výše poplatků i případných bonusů, které věřitel k úvěru nabízí. Tímto vám ušetří čas, který byste jinak vynaložili na vlastní zdlouhavé porovnávání půjček.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na opravu automobilu
- na zaplacení složenek za energie
- na nutné výlohy za lékaře
- na investice do podnikání
Vezmete-li si půjčku, která je nad vaše finanční možnosti, nejspíš se nevyhnete problému s jejím splácením. Každá opožděná splátka vás bude stát další peníze navíc. Uhradit musíte sankce za porušení smlouvy. Nebudete-li splácet vůbec, věřitel může podat návrh na exekuci.
DOPORUČENÍ: Rozjíždíte firmu a potřebujete do začátku peníze? Zkuste půjčku od soukromé osoby. Někteří lidé se přímo specializují na investice do startupů. Půjčí vám za nižší úroky než banky nebo soukromé úvěrovky.
Rozdíl půjčky pro důchodce oproti jiným typům půjček
Půjčka pro důchodce bez účtu může mít podobu půjčky na ruku. Aby si důchodce půjčil, nepotřebuje vlastní bankovní účet. Úvěr si sjedná i přes internet a peníze mu budou vyplaceny přímo na ruku. Takovou půjčku je nutné uhradit co nejdříve a pojí se s ní vysoké úroky i poplatky.
Důchodci si oblíbili i půjčka přes SMS. Odešlou 1 SMS v požadovaném tvaru, doloží identifikační doklad a peníze mají v hotovosti nebo na účtu do druhého dne. Avšak i tato půjčka je charakteristická vysokými úroky a poplatky.
Půjčka pro dlužníky je určena těm, kteří už dluží jinde a banka jim nechce půjčit. Lze si vypůjčit tisíce nebo nižší desítky tisíc korun. Věřitelé ovšem půjčují jen na vysoké úroky, aby se chránili proti rizikovosti žadatele.
O krátkodobé půjčky, mezi které spadají i půjčky pro důchodce, je taktéž velké zájem. Lidé si půjčí několik tisíc korun a splatí je v následujících měsících, nejpozději do 1 roku. Tak mají jistotu, že se neupisují na dlouhá léta. Nesplácejí-li včas, půjčka se jim prodraží i prodlouží. Zařídit si lze i půjčky pro důchodce na složenku. V tomto případě si půjčíte maximálně cca 20 000 Kč.
NAŠE RADA: Potřebujete vyšší částku, než kterou vám banka nebo soukromá úvěrová společnost nabízí? Požádejte o půjčku se spolužadatelem. Oba doložíte výši svých příjmů, 2 doklady totožnosti a věřitel si vás ověří v registru dlužníků. Poté už nic nebrání tomu, abyste získali částku, o kterou opravdu stojíte. Ani vysoká půjčka 150 000 Kč nemusí v tomto případě být nedosažitelná.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Požadujete-li vyšší částku, úvěrová firma po vás může chtít takzvané zajištění úvěru, tedy zastavení movitého či nemovitého majetku. Jenže když nebudete úvěr včas splácet, hrozí, že o dům, garáž, chatu nebo například automobil přijdete. Nepodepisujte lichvářské smlouvy a pořádně si úvěrovou společnost prověřte. Přečtěte si na ni recenze a zkontrolujte, jestli má licenci od České národní banky.
Negativní dopady půjček
Zjistili jste, že na splácení půjčky nestačíte? Vyvarujte se předlužení nebo dokonce exekuce. Požádejte věřitele o odklad nebo snížení splátek. Máte s věřitelem problém, protože vám nechce vyjít vstříc? Nezdá se vám úvěrová smlouva? Obraťte se na finančního arbitra, který zdarma spor mezi vámi jakožto dlužníkem a vaším věřitelem vyřeší.
Proč existují rizikové půjčky
Přestože v roce 2016 vešel v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru, pořád se na českém trhu nacházejí podvodné společnosti, jejichž doménou je například půjčka na směnku bez poplatku nebo smlouvy s rozhodčí doložkou. Takové společnosti nemají licenci od České národní banky a nezřídka využívají špatné finanční situace žadatelů a přemlouvají je k extrémně nevýhodným půjčkám.
VAROVÁNÍ: Nenechte se do půjčky na cokoliv tlačit. Nerozumíte úvěrové smlouvě? Požádejte někoho ze svých blízkých o pomoc. Nikdy nepodepisujte žádnou smlouvu pod nátlakem.
Závěr
Půjčky pro důchodce jsou k dispozici online, po vyplnění krátkého formuláře. Peníze máte v hotovosti nebo na účtu do druhého dne. Počítejte však s krátkou splatností půjčky. Někdy ji provází i vyšší úroky a poplatky. Výhodnější půjčku seženete na online srovnávači půjček, který vám zajistí úvěr pouze od solidní společnosti s licencí ČNB.
Časté otázky
Jak dlouho po insolvenci můžu žádat o půjčku?
O půjčku můžete požádat okamžitě po ukončení insolvence. Datum ukončení naleznete v soudním usnesení týkajícím se ukončení procesu vašeho oddlužení. Že o úvěr smíte po insolvenci požádat v podstatě kdykoliv, však neznamená, že vám bude schválen. Obecně dříve vyhovují žádostem o půjčku po insolvenci nebankovní společnosti. Některé jsou schopné úvěr poskytnout již několik měsíců od ukončení oddlužení. U banky si musíte počkat nejméně rok u menší spotřební půjčky a až čtyři roky u hypotéky. Během insolvence si rozhodně nepůjčujte. Je to porušení pravidel oddlužení, které může vést ke zrušení insolvence a k obnově původního vymáhání.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak zjistím, kde mi opravdu půjčí?
Nejkratší cestou k odpovědi nabízí online srovnávač půjček. Zde vyplníte jediný a jednoduchý formulář ohledně půjčky, o niž byste stáli. My s ním oslovíme několik poskytovatelů najednou a požádáme o předběžné vyhodnocení orientační žádosti. Tento proces zabere několik minut. Během chvíle dozvíte, kde je vám půjčka dostupná, kde ji máte již předschválenou. Následně se stačí rozhodnout, kterému poskytovateli dáte přednost, a kde si úvěr vyřídíte. Do rozhodování zahrňte nejen cenu půjčky (RPSN), ale i flexibilitu splátek (např. možnost odkladu nebo předčasného splacení a cenu za oba kroky).
Co znamená předschválená půjčka?
Předschválenou půjčkou je jen hrubý odhad toho, kolik vám na základě zatím dostupných údajů může poskytovatel půjčit. Nejčastěji se s předschválenými úvěry potkáváme v osobním bankovnictví, kde nám banka ukazuje, jak hodnotí naši úvěruschopnost na základě pohybů na účtu. Předschválené nabídky vám ale můžeme zajistit i my. O co půjde? Vyplníte jednoduchou žádost o půjčku a my s ní obešleme poskytovatele. Obratem pro vás obdržíme předschválené nabídky, jinými slovy vám dostupné půjčky. Mějte na paměti, že předschválená půjčka je „nástřel“. Poskytovatele nezavazuje ke schválení úvěru ve stejné výši a vám negarantuje, že předschválený úvěr opravdu získáte.
Jak si bezpečně půjčit peníze?
Bezpečná půjčka není žádná velká věda. Stačí, aby splnila několik základních pravidel. Nejčastěji se shrnují do takzvaného desatera bezpečného zadlužování. Hlavní myšlenkou desatera je, že půjčku si máte brát na užitečné a potřebné věci dlouhodobé spotřeby v době, kdy bezpečně máte na splácení, a od licencovaného poskytovatele. Bezpečná půjčka má mít nejnižší možnou cenu (RPSN nebo přeplatek), předčasné splacení zdarma a bezplatný nebo levný odklad splátky. Půjčku si vždy důkladně promyslete. Desatero doporučuje vyvarovat se půjčky na splátky jiných půjček.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- Grossmann Jakub. Dostupnost institucionálních úvěrů a finanční tíseň domácností In: ČNB [online]. 13.4.2023. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Dostupnost-institucionalnich-uveru-a-financni-tisen-domacnosti/
- Ing. Patrik Forman. Chudoba a zaměstnanost v České republice. In: AMBIS vysoká škola, a.s. [online]. 2022. Dostupné z: https://is.ambis.cz/th/qxum4/Forman_Patrik_bakalarka.pdf
- Kateřina Mahdalová. Vývoj exekucí v letech 2017 až 2019. In Novinky.cz.[online]. 4.5.2020. Dostupné z: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/exekuce-miri-k-zasadnim-zmenam-40322419
- Centrum.cz. § 218 Lichva. In: Zakony.centrum.cz [online]. 7.9. 2015. Dostupné z: http://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-2-hlava-5-paragraf-218 REDAKCE. Desatero spotřebitele In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/dohled-financni-trh/ochrana-spotrebitele/desatero-spotrebitele/
- REDAKCE. Úvěr je dobrý pomocník, ale špatný pán In: ČNB [online]. 7.12.2020. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/vlog-cnb/Uver-je-dobry-pomocnik-ale-spatny-pan