Půjčka s ručením nemovitostí do 5 minut【listopad 2024】
Potřebujete si půjčit větší částku, ale nemáte dostatečnou bonitu? Nepostačuje vám půjčka 16000 Kč nebo 160 000 Kč? V takovém případě pro vás může být vhodným řešením půjčka s ručením nemovitostí, která vám v dané chvíli pomůže získat vyšší částky. Bude vám stačit vyplnit krátký formulář, na základě kterého vám během chvilky vybereme půjčky, mezi kterými si určitě najdete tu pravou přesně pro vás. Spolehnout se můžete na bezpečnost, protože jsme za vás všechny půjčky předem vyzkoušeli.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka s ručením nemovitostí výhodná
✅ snadná cesta k větší částce
✅ nízká úroková sazba
✅ možnost rozložit si splátky na delší období
✅ rychlost vyřízení bez zdlouhavého papírování
4 věci, na které si u půjčky s ručením nemovitostí dát pozor
❌ riziko ztráty nemovitosti
❌ lze ručit jen některým typem nemovitostí
❌ horší podmínky při schvalování dalších půjček
❌ jde o rizikovou půjčku
NAŠE RADA: Pokud si chcete půjčit větší částku na potřeby spojené s bydlením, popřemýšlejte o tom, zda by pro vás nebyl výhodnější hypoteční úvěr.
Jak půjčku s ručením nemovitostí získat
Bankovní půjčka s ručením nemovitostí se dá získat jednoduše vyplněním jednotného formuláře pro zjištění dostupnosti půjčky. S výběrem konkrétní půjčky pomůže nezávislý internetový srovnávač půjček, který na jednom místě dle jednotlivých parametrů srovná více půjček mezi sebou a vy si pohodlně vyberete nejvýhodnější z nich. Komplikovanější je situace, pokud jste cizincem. V takovém případě je nejlepším řešením půjčka pro cizince.
Poté, co vyplníte žádost o půjčku s ručením nemovitostí, úvěrová společnost posoudí vaši žádost, bonitu a dodané doklady. Ověří vaši totožnost na základě občanského průkazu nebo pomocí bankovní identity a rozhodne o schválení nebo zamítnutí vaší žádosti o půjčku.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- všechny půjčky přehledně na jednom místě
- pouze prověření poskytovatelé půjček
- ochrana osobních dat
- vysoká bezpečnost
- úspora času a financí
DOPORUČENÍ: Do žádosti o půjčku s ručením nemovitostí uvádějte vždy úplné a zcela pravdivé údaje. Úvěroví poskytovatelé totiž mají k dispozici různé nástroje, pomocí kterých jsou schopni si všechna tato data prověřit.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na rekonstrukci bytu nebo domu
- na pořízení ojetého automobilu
- na překlenutí nepříznivého finančního období
- na pořízení spotřebiče do domácnost
Půjčka bez registru s ručením nemovitostí může být riskantní především v tom ohledu, že když se dostanete do finančních potíží a nebudete schopni půjčku splácet, může to zajít až tak daleko, že ve finále přijdete o nemovitost, kterou jste ručili.
VAROVÁNÍ: Před každou půjčkou si důkladně promyslete, zda peníze v takové výši opravdu potřebujete a zda budete schopni pravidelně platit splátky.
Rozdíl půjčky s ručením nemovitostí oproti jiným typům půjček
Půjčka s ručením nemovitostí se od ostatních druhů nebankovních půjček odlišuje především tím, že v tomto případě žadatel o půjčku ručí nějakou nemovitostí, která splňuje konkrétní požadavky. Díky tomu je tak možnost půjčit si i větší částku při nedostatečné bonitě.
Půjčka bez registru s ručením nemovitostí a klasická půjčka bez registru se liší v tom ohledu, že zatímco v případě běžné půjčky bez registru si můžete půjčit jen menší částku na kratší dobu, u půjčky s ručením nemovitostí si můžete půjčit více peněz a splácet je déle.
Půjčka s ručením nemovitostí a půjčka do výplaty se liší jak možnou výší půjčované částky, tak i délkou splatnosti. Půjčka do výplaty má totiž kratší dobu splatnosti a je možné ji získat na částku pouze v řádech několika tisíc korun.
Půjčka s ručením nemovitostí a půjčka na auto se liší účelem využití peněz. Zatímco půjčka na auto je účelová a peníze je možné použít jen na nákup nebo opravu auta, u úvěru, u kterého ručíte nemovitostí účel využití peněz nedokládáte.
NAŠE RADA: Při porovnávání jednotlivých parametrů půjčky se nezaměřujte jen na výši úrokové sazby, ale také na další důležité parametry, jako jsou například poplatky spojené s půjčkou apod.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Než si půjčku s ručením nemovitostí sjednáte, dopředu si ověřte nejen výši úrokové sazby a všechny další účtované poplatky, ale také to, zda má poskytovatel licenci ČNB k provozování této činnosti, protože jedině takoví poskytovatelé jsou bezpeční.
Negativní dopady půjček
U každé půjčky je potřeba myslet na možné negativní dopady. Obzvláště u větších částek je možné potřeba vzít v potaz i nenadálé životní situace, které mohou nastat a které mohou ohrozit splácení půjčky. Tím může být například ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc, invalidita apod. Pro tyto případy se vyplatí zvážit možné pojištění neschopnosti splácet, které by vám v případě, že by taková situace nastala, pomohlo.
Proč existují rizikové půjčky
Kladete si otázku, proč vlastně existují rizikové půjčky? Nutno podotknout, že v dřívějších dobách jich existovalo ještě mnohem více. Od chvíle, co vešel v platnost Zákon o úvěru začala platit nová pravidla pro nebankovní poskytovatele. Tím začala regulace trhu s půjčkami, která je lepším řešením než nebankovní půjčky zcela zakázat. Cílem tohoto zákona je především to, aby lidé důvěřovali bezpečným poskytovatelům a neobraceli se na lichváře.
VYSVĚTLENÍ: Lichvář je taková osoba, která se neštítí používat nekalé praktiky, nátlak a výhrůžky. Takové půjčky jsou extrémně nevýhodné a rizikové.
Závěr
Půjčka s ručením nemovitostí je typ úvěru, který poskytují banky i nebankovní společnosti. Velkou výhodou je možnost půjčit si větší částku i při nedostatečné bonitě. Rizikem je ovšem možnost, že o nemovitost v případě porušení smluvních podmínek přijdete. Je možné ručit jak nemovitostí, kterou již vlastníte, tak i tou, kterou právě kupujete. Ne každá nemovitost je ovšem k ručení vhodná.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- SCHELLEOVÁ, I., akol. Exekuce. Vyd. 1. Ostrava: KEY Publishing s.r.o. ISBN 978-80-87071-91-5
- REDAKCE. Exekuce v roce 2023: Jak probíhá, jak je možné ji zastavit a co všechno může exekutor zabavit. In: Člověk v tísni [online]. 13.7.2023. Dostupné z: https://www.clovekvtisni.cz/exekuce-8100gp
- Martin Bednář. Co je pro Čechy prioritou při výběru půjčky. In Faei.cz.[online]. 18.11.2020. Dostupné z: https://faei.cz/pro-cechy-jsou-pri-vyberu-pujcky-nejdulezitejsi-uroky/
- BALABÁN, Zdeněk.Slabikář finanční gramotnosti: učebnice základních 7 modulů finanční gramotnosti. 2. aktualiz, vyd. Praha: Cofet, 2011, 416 s. ISBN 978-809-0439-610. Průzkumy a indexy. Finanční gramotnost Čechů 2023. In: ČBA [online]. 20.7.2023. Dostupné z: https://cbaonline.cz/financni-gramotnost-cechu-2023
- Martin Bednář. Co je pro Čechy prioritou při výběru půjčky. In Faei.cz.[online]. 18.11.2020. Dostupné z: https://faei.cz/pro-cechy-jsou-pri-vyberu-pujcky-nejdulezitejsi-uroky/