Půjčky od soukromých osob na směnku do 5 minut【září 2024】
Nepochodili jste se žádostí o půjčku u banky nebo nebankovní společnosti? Máte záznam v registru nebo jste v insolvenci? V takovém případě může být řešením půjčka na směnku od soukromé osoby, kterou si pohodlně a rychle vyřídíte a stejně rychlé bude i předání peněz. Pomůžeme vám takovou půjčku získat do 5 minut. Jak na to a v čem jsou tyto půjčky rizikové?
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč jsou půjčky od soukromých osob na směnku výhodné
✅ dostupnost půjčky
✅ bleskové vyřízení
✅ neúčelová půjčka
✅ rychlé získání peněz
4 věci, na které si u půjček od soukromých osob na směnku dát pozor
❌ často vysoké úrokové sazby
❌ nejrůznější poplatky
❌ vysoké sankce za nesplácení
❌ krátká doba splatnosti u menších částek
NAŠE RADA: Půjčky od soukromých osob na směnku bývají většinou nevýhodné a riskantní. Proto tento způsob půjčení peněz dopředu důkladně zvažte. Lepším řešením je například půjčka ihned bez 1kč u některé z nebankovních společností, která vám ochotně půjčí.
Jak půjčku od soukromých osob na směnku získat
Půjčka od soukromé osoby na směnku se dá získat vyplněním jednotného formuláře pro zjištění dostupnosti půjčky a následným porovnáním více půjček mezi sebou, díky čemuž ušetříte čas a pohodlněji si vyberete vyhovující půjčku.
Následně soukromá osoba posoudí vaši žádost a rozhodne o tom, kolik peněz a za jakých podmínek vám půjčí. Dokladem o této půjčce je směnky, tedy cenný papír, kterým se jako dlužník zavazujete k úhradě závazku.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- prověření poskytovatelé půjček
- úspora času i peněz
- ochrana osobních dat
- bezpečnost
- pohodlnost a rychlost
TIP: Půjčku od soukromých osob na směnku je ve velké části případů možné získat bez dokládání příjmů a bez zástavy.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na potřeby spojené s bydlením
- na opravu auta
- na nákup ojetého automobilu
- na pořízení nového domácího spotřebiče
- na překlenutí krátkodobého nepříznivého období
Půjčky od soukromých osob na směnku patří obecně mezi nejvíce riskantní, a to především z hlediska vysokých úroků, sankcí nebo i s případným zastavením nemovitosti, o kterou jako dlužník můžete velice snadno přijít.
DOPORUČENÍ: Pokud potřebujete půjčit peníze na pokrytí nákladů spojených s bydlením, zvažte spíše hypotéku, která má výhodnější podmínky.
Rozdíl půjčky od soukromých osob na směnku oproti jiným typům půjček
Půjčky na směnku od soukromé osoby se od ostatních druhů půjček odlišují především lepší dostupností, kdy nemusí být problém záznam v registrech dlužníků ani probíhající insolvence a mnohdy ani není nutné dokládat příjmy.
Půjčky od soukromých osob na směnku a nebankovní půjčky pro nezaměstnané se odlišují v tom ohledu, že u běžných půjček vám může být v případě, že jste bez zaměstnání, žádost zamítnuta. Půjčku od soukromých osob na směnku ale ve velké části případů v takové situaci získáte.
Soukromé půjčky na směnku a půjčky pro dlužníky se liší dostupností. Zatímco běžnou půjčku pro dlužníky nemusíte v případě větších dluhů získat, půjčku na směnku získáte snadněji.
Půjčky od soukromých osob na směnku a půjčky do výplaty jsou rozdílné především v délce splatnosti a ve výši poskytované částky. Půjčka do výplaty je poskytována spíše na menší částky v řádu několika tisíc, maximálně desetitisíců korun, kdežto u soukromé půjčky na směnku je možná delší splatnost i vyšší částka.
VYSVĚTLENÍ: Směnka je listinný cenný papír obsahující právo věřitele na peněžité plnění, které bez směnky není možné uplatnit. Obsahuje písemný závazek dlužníka, který se svým podpisem zavazuje věřiteli v určitý den a na určitém místě částku uvedenou na směnce uhradit.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Při výběru a následném sjednávání půjčky je potřeba dávat si pozor hned na několik věcí. Důležité je si dopředu proklepnout vybraného poskytovatele a informovat se o výši úroků, poplatků i sankcí. Zjistěte si nejen dostupné recenze na úvěrovou společnost, ale i to, zda má poskytovatel licenci ČNB.
Negativní dopady půjček
Spolu se zadlužením se mohou objevit i možné negativní dopady. Mezi ty patří například riziko extrémního zadlužení, kdy člověk není schopen své závazky včas hradit a bere si tzv. půjčku na půjčku. V takovém případě může být řešením konsolidace půjček, tedy sloučení více půjček do jedné, a to za výhodnějších podmínek.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Ještě před pár lety fungovaly tisíce nebankovních společností. Situace na trhu s půjčkami byla nepřehledná a bylo těžké odhadnout, která společnost je bezpečná, a která nikoliv. Volné pole působnosti měli i lichváři. Proto byl přijat nový zákon kvůli regulaci nebankovních půjček. I když lichváři úplně nevymizí, je lepší nebankovní půjčky regulovat, než je zakázat. Lidé se od té doby mohou při půjčování peněz cítit více bezpečně.
VYSVĚTLENÍ: Lichvář je osoba poskytující půjčky za nemorálních a nevýhodných podmínek. Nebojí se vyvíjet nátlak a zneužívat nepříznivé finanční situace lidí.
Závěr
Půjčky od soukromých osob na směnku nepatří mezi bezpečné. Jsou sice na jednu stranu dostupným řešením pro ty, kteří nepochodili u banky nebo nebankovní společnosti. Na druhé straně je ovšem nutné počítat s vyššími úrokovými sazbami, sankcemi a případnými poplatky spojenými s půjčkou.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
SCHELLEOVÁ, I., akol. Exekuce. Vyd. 1. Ostrava: KEY Publishing s.r.o. ISBN 978-80-87071-91-5 Simona Měřínská. Jak si půjčují české domácnosti. In: ČSÚ Magazín Statistika a my [online]. 17.6.2021. Dostupné z: https://www.statistikaamy.cz/2021/06/17/jak-si-pujcuji-ceske-domacnosti- SYROVÝ,Petr; TYL, Tomáš.Osobní finance: řízení financí pro každého. 1.vyd. Praha: GRADA Publishing, a.s., 2011. 208 s. ISBN 978-80-247-3813-0.
- BALABÁN, Zdeněk.Slabikář finanční gramotnosti: učebnice základních 7 modulů finanční gramotnosti. 2. aktualiz, vyd. Praha: Cofet, 2011, 416 s. ISBN 978-809-0439-610.
- SYROVÝ,Petr; TYL, Tomáš.Osobní finance: řízení financí pro každého. 1.vyd. Praha: GRADA Publishing, a.s., 2011. 208 s. ISBN 978-80-247-3813-0.
- ŠKVÁRA, Miroslav. Finanční gramotnost. 1. vyd. Praha: Miroslav Škvára, 2011. 219 s. ISBN 9788090482302