Půjčka pro cizince do 5 minut【listopad 2024】
Půjčka pro cizince v ČR patří v dnešní době mezi klasický spotřebitelský úvěr. Bez ohledu na to, jaké má člověk občanství, lze získat výhodnou půjčku od licencované společnosti. A to během několika minut. Se vším vám pomůže náš online srovnávač. Ten vám na základě krátkého formulář, vygeneruje výhodné nabídky. Nemusíte se bát nekalých nabídek ani podvodů. Bezpečnost a solidnost poskytovatelů ověřujeme místo vás.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka pro cizince výhodná
✅ bez nutnosti být občanem České republiky
✅ forma bezúčelné půjčky
✅ online sjednání kdykoliv
✅ peníze vyplaceny na účet nebo v hotovosti
4 věci, na které si u půjčky pro cizince dát pozor
❌ nabídky i neověřených společností a lichvářů
❌ vysoké sankce při opožděných platbách
❌ kontrola finanční historie cizince
❌ nutnost doložit trvalý pobyt
VYSVĚTLENÍ: Cizincem je každý, kdo nemá české občanství. Tyto osoby o půjčku mohou žádat pouze ve chvíli, kdy prokážou svůj trvalý pobyt na území ČR.
Jak půjčku pro cizince získat
Ne každá půjčka pro cizince je nabízena výhodně. Aby žadatel nenaletěl podvodníkovi, s výběrem mu pomůže online srovnávač. Ten zadarmo, pouze na základě jednoho krátkého formuláře, představí aktuální půjčky, které nabízejí ověření a licencovaní poskytovatelé.
Povinností poskytovatele je při sjednání úvěru kontrolovat potvrzení o trvalém nebo dočasném pobytu. Zjednodušit práci si subjekty mohou prostřednictvím bankovní identity. Díky ní lze ověřit i cizince mající české doklady. Tato služba byla ještě v polovině minulého roku velmi komplikovaná.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- automatické přesměrování na vybraného poskytovatele
- pouze úvěry ověřených subjektů
- poradenský servis zdarma
- vaše údaje jsou v bezpečí
- stačí vyplnit jeden krátký formulář
RADA: Aby bylo využití srovnávače efektivní, ještě před vyplněním formuláře si uvědomte, jakou částku a v jakém časovém rozmezí chcete půjčit.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
Půjčení peněz je výhodné v případě vhodné investice, nebo naopak při odvrácení finanční hrozby. Například se jedná o:
- investici do cenných papírů či zlata
- úhradu stávajících dluhů, které by člověka přivedly do insolvence
- rekonstrukci bytu či domu
- úhradu nákladů spojených s novým zaměstnáním
Půjčka je pro každého člověka rizikem. To platí především u krátkodobých půjček s vyšší hodnotou. Splátky jsou vysoké a klient s jejich splácením může mít v budoucnu problémy. Je tak na místě promyslet nejen kolik si klient chce půjčit, ale také za jak dlouho chce mít půjčku splacenou. Krátkodobé závazky jsou obecně bezpečnější. Ne však, když splátka jedné půjčky dosahuje obrovské sumy.
RADA: Abyste měli jistotu, že vás splácení nezruinuje, výše měsíční splátky by neměla přesáhnout 45 % vašeho čistého měsíčního příjmu.
Rozdíl půjčky pro cizince oproti jiným typům půjček
Půjčka pro cizince je sjednána pouze s klienty, kteří nemají české občanství. Aby bylo možné půjčku sjednat, kontrolován je pravidelný příjem žadatele, zaměstnání či čistý registr dlužníků. Současně musí být doloženo i potvrzení o dlouhodobém nebo trvalém pobytu na území České republiky.
Poskytovatelé půjček u žadatele striktně kontrolují jeho finanční i životní situaci. Důležitá je nejenom vysoká bonita, ale i prokazatelný dlouhodobý pobyt v Česku. Striktní kontrola žadatele probíhá i u půjčky na auto. Účelové půjčky jsou, stejně jako půjčky pro cizince, nabízeny pouze lidem v dobré finanční situaci. Rozdílem je, že je půjčka pro cizince v ČR bezúčelnou.
Cizincům jsou licencované rychlé půjčky poskytovány pouze v případě, že jsou bonitními žadateli. Schvalování žádosti je diametrálně odlišné než například u půjčka bez dokládání příjmů či půjčky v exekuci. Tyto formy úvěru jsou méně výhodné. Standardně jsou peníze půjčovány za vysoký úrok a sankce při neschopnosti splácet. To, zda se jedná o hotovostní půjčku, či půjčku na účet záleží na klientovi.
Půjčku pro cizince lze zařadit do kategorie půjček na účet. Záleží, zda chce klient peníze vyplatit v hotovosti, nebo zaslat na bankovní účet. V případě bankovního účtu je vždy nutné doložit vlastnictví účtu. Někteří poskytovatelé požadují i zaslání ověřovacího poplatku. Většinou se jedná o 1 Kč, kterou klient ze svého účtu poskytovateli pro potvrzení vlastnictví zasílá.
VAROVÁNÍ: Půjčka pro cizince nemusí být vždy postavena na legálních základech. Věnujte pozornost poskytovateli a ověřte si jeho licenci.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Obrovské riziko vzniká při výběru poskytovatele půjčky zejména v případě, že chcete využít nelicencovanou variantu úvěru. Ta většinou poskytuje peníze za méně výhodných podmínek. Sjednat ji ale může i klient s dlouhodobými dluhy nebo bez pravidelných příjmů. Mezi soukromými osobami se objevují lichváři. Abyste jim nenaletěli, ověřte si jejich solidnost skrz zkušenosti bývalých či současných klientů.
Negativní dopady půjček
Při sjednávání půjčky zvažte, zda je vhodné ručit za ni majetkem. Samozřejmě, že existují soukromé půjčky bez podvodu, člověk by se ale měl mít na pozoru. Nepřesné informace ve smlouvě, či skryté dodatky mohou vést až k narůstajícím dluhům a případné exekuci.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Půjčování peněz je neodmyslitelně spjato již s dobou před mnoha stovkami i tisíci let. V dávných dobách bylo zakázáno brát si za peníze úroky. Ty jsou dnes běžnou součástí každé půjčky. Co se ale nezměnilo, je ručení za půjčené peníze. Protože toho poskytovatelé půjček nejen v minulosti ale i pár let zpátky využívali, došlo ke vzniku Zákona o spotřebitelském úvěru.
VYSVĚTLENÍ: Odsouzení lichvářů není úplně snadné. Až úrok přesahující 60 % z poskytované částky je obvykle považován za jasnou lichvu.
Závěr
Abyste si mohli půjčit peníze, nemusíte být občanem České republiky. Na nízkou úrokovou sazbu i sankce při neschopnosti splácet dosáhne i bonitní cizinec. Ten musí doložit trvalý pobyt na území ČR. Protože je spousta cizinců při sjednávání půjčky pro cizince bezradná, o slovo se hlásí lichváři a podvodníci. Jejich službám se vyhnete, pokud při výběru použijete online srovnávač.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- BALABÁN, Zdeněk.Slabikář finanční gramotnosti: učebnice základních 7 modulů finanční gramotnosti. 2. aktualiz, vyd. Praha: Cofet, 2011, 416 s. ISBN 978-809-0439-610.
- Průzkumy a indexy. Finanční gramotnost Čechů 2023. In: ČBA [online]. 20.7.2023. Dostupné z: https://cbaonline.cz/financni-gramotnost-cechu-2023
- Člověk v tísni, o.p.s.. Jak přežít dluhy. In: jakprezitdluhy.cz [online]. Dostupné z: https://www.jakprezitdluhy.cz/domains/jakprezitdluhy.cz/odpovedne-uverovani/devatero-bezpecneho-pujcovani
- Bc. Lucie Kaslová. Peer to Peer půjčky. In: Západočeská univerzita [online]. 12.4.2022. Dostupné z: https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/48548/1/P2P%20pujcky%20-%20Kaslova%20Lucie.pdf
- REDAKCE. Index odpovědného úvěrování: nejlepší pomocník při výběru půjčky. In: Člověk v tísni [online]. 10.7.2023. Dostupné z: https://www.clovekvtisni.cz/index-odpovedneho-uverovani-9433gp
- REDAKCE. Desatero spotřebitele In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/dohled-financni-trh/ochrana-spotrebitele/desatero-spotrebitele/