Nebankovní dlouhodobá půjčka do 5 minut【září 2024】
Nebankovní dlouhodobá půjčka poslouží například k rekonstrukci bytu, na nákup nového auta či potřebného vybavení do domácnosti. Protože je neúčelová, využít ji můžete na cokoliv. Úvěr si sjednáte online během několika minut přes zprostředkovatele úvěrů, kteří často poskytují půjčky za výhodnějších podmínek než přímí poskytovatelé. Jen je dobré před jejím finálním výběrem vědět, kde tu nejvýhodnější půjčku hledat a jaká jsou rizika těchto půjček.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je nebankovní dlouhodobá půjčka výhodná
✅ půjčíte si o několik milionů korun
✅ nastavíte si splátky podle svého
✅ nižší úroky než v případě krátkodobých půjček
✅ možnost sjednání půjčky online
4 věci, na které si u nebankovní dlouhodobé půjčky dát pozor
❌ závazek na několik (desítek) let
❌ vysoké sankce za pozdní splácení
❌ nutnost stálého příjmu v odpovídající výši
❌ někdy je nutné mít ručitele nebo dát do zástavy nemovitost
NAŠE RADA: Nechcete naletět podvodníkům? V tom případě si sjednejte půjčku přes online srovnávače. Ty porovnávají finanční produkty výhradně od společností s licencí udělenou Českou národní bankou.
Jak nebankovní dlouhodobou půjčku získat
Dlouhodobá nebankovní půjčka je dostupná přímo na pobočce některé ze soukromých úvěrovek nebo přes zprostředkovatele úvěrů. Stačí vyplnit jednotný online formulář, doložit potřebné doklady a vyčkat na schválení žádosti. Výhodou srovnávačů je, že půjčky porovnají dle nejdůležitějších kritérií a tak vyberou nejvýhodnější půjčku pro každého. Jak dlouho trvá schválení půjčky? Obvykle pár desítek minut.
Úvěrová společnost si vás předím, než půjčku schválí, ověří. Zjistí, jestli vaše jméno není vedeno v registru dlužníků a zda máte odpovídající mzdu. Zkrátka potřebuje znát, jestli jste bonitní, úvěruschopní. K tomuto účelu využívá některé z chytrých nástrojů typu Nordigen nebo Telco Score. Ve formuláři uvádějte pravdivé a přesné informace. Když úvěrovka zjistí, že jste vědomě neuvedli správné údaje, nemusí vám půjčku schválit.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- online srovnání půjček podle nejdůležitějších kritérií
- sjednat si půjčku můžete 24 hodin denně, 7 dní v týdnu
- nevíte-li si s něčím rady, zavoláte operátorům
- fungují nezávisle a zdarma
- chrání vaše osobní data
VAROVÁNÍ: Budete-li si půjčku sjednávat skrze úvěrovou společnost, zjistěte si, jestli jde o společnost s licencí ČNB. Jinak vám hrozí, že se upíšete lichvářům.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na rekonstrukci bytu nebo domu
- na vybavení domácnosti
- na vzdělání
- na rekvalifikaci
- na zaplacení složenek za energie
Jednou z nevýhod dlouhodobé půjčky je, že ji můžete splácet i několik desítek let. A nikdy si nemůžete být jisti, zda o svůj pravidelný příjem mezitím nepřijdete. Ve chvíli, kdy nebudete pravidelně půjčku splácet, počítejte s vysokými sankcemi, které vám půjčku výrazně navýší.
DOPORUČENÍ: Sjednejte si pojištění schopnosti splácet. Tak budete v době výpadku příjmu chráněni a neocitnete se v registru dlužníků.
Rozdíl nebankovní dlouhodobé půjčky oproti jiným typům půjček
Dlouhodobé nebankovní půjčky, jak již ze samotného názvu vyplývá, poskytují soukromé úvěrové společnosti, nejčastěji na 10 let nebo déle. Sjednáte si je online stejně jako kterékoliv jiné půjčky online.
Nemáte stálý příjem, a přesto si potřebujete půjčit? Půjčka bez doložení příjmů je vhodná pro ty, kteří pracují na dohodu nebo nepracují vůbec. Věřitel od vás nevyžaduje potvrzení o příjmech. Půjčíte si však pouze pár tisíc korun. Pamatujte, že potvrzení o výši příjmů většinou nevyžadují jen společnosti bez licence.
Ocitli jste se v registru dlužníků, a přesto byste si rádi půjčili? Pak si sjednejte půjčku pro dlužníky. Ta je však opatřena vysokými úroky, poplatky i sazbou RPSN. Opět jako u půjčky bez doložení příjmů si půjčíte nižší tisíce, maximálně 10 000 korun.
Nemáte žádné dluhy a nikdy jste si nepůjčovali? Pak je pro vás dostupná bezúroková půjčka zdarma. K dispozici je u vybraných nebankovních společností. Úvěr vám bude poskytnut bez úroků a poplatků za sjednání či vedení úvěru. Půjčku však musíte pravidelně splácet, jinak zpětně doplatíte úroky, poplatky a navíc ještě zaplatíte vysoké sankce. Naopak nejdražší obvykle bývá SMS půjčka. Na druhou stranu si půjčíte jen po odeslání 1 SMS v požadovaném tvaru.
VYSVĚTLENÍ: Půjčka na ruku také bývá velmi drahá. Ale zase si půjčíte v hotovosti, proto není třeba vlastnit bankovní účet. Půjčit si lze i ve chvíli, kdy máte obstavený účet, například kvůli exekuci.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Největším rizikem při sjednávání kteréhokoli typu půjček je, že natrefíte na finanční žraloky. Proto si vždy nejprve přečtěte na danou úvěrovku recenze. Tak zjistíte, jak jsou s ní klienti spokojení. Nezapomeňte si ověřit, jestli má licenci k půjčování peněz. A především půjčky porovnávejte nejen z hlediska úroků a sazby RPSN, ale také vzhledem k poskytovaným bonusům, třeba možnost předčasného splacení zdarma.
Negativní dopady půjček
Pokud máte sjednáno více půjček najednou, vystavujete se riziku takzvaného předlužení. V tomto případě vaše finanční závazky převýší hodnotu vašeho majetku. Předtím než si půjčíte, vždy splaťte své předchozí závazky. Nikdy si také nepůjčujte na splácení jiné půjčky.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Než byl přijat nový zákon o spotřebitelském úvěru, poskytovalo půjčky přes 50 000 subjektů. Před rokem 2016 mohl peníze půjčit prakticky kdokoliv a mnohé společnosti toho zneužívaly a poskytovaly půjčky za přemrštěné úroky a extrémně vysoké sankce. Když začala ČNB udělovat licence, se počet lichvářských společností snížil a stáhly se na nelegální trh.
VYSVĚTLENÍ: Od roku 2016 nesmí úroky z prodlení překročit limit určený zákonem. Jde o smluvní pokutu ve výši 0,1 % denně z částky po splatnosti. Všechny sankce dohromady taktéž nesmí přesahovat polovinu celkové výše spotřebitelského úvěru nebo 200 000 Kč.
Závěr
Dlouhodobá půjčka je k dostání u úvěrové společnosti nebo rovnou online. U tohoto typu úvěru není problém půjčka 140 000 Kč nebo dokonce půjčka 900 000 Kč. Pozor si však musíte dávat na lichvářské společnosti, které poskytují úvěry na vysoký úrok. Šetřit vás nebudou ani na případných sankcích. Pak se lehce dostanete do dluhové spirály, z níž je velmi obtížné najít cestu ven.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- Redakce, Finance.cz: ZÁMĚRNÉ UVEDENÍ NEPRAVDIVÝCH ÚDAJŮ V ŽÁDOSTI. In: FINANCE.cz [online]. 26.06.2019. Dostupné z: https://www.finance.cz/524885-proc-odmitnou-vasi-zadost-o-pujcku/
- KLEPÁČKOVÁ, Kristýna. Nebankovní úvěry a půjčky na finančním trhu České republiky [online]. Brno, 2015. Dostupné z: https://theses.cz/id/19niw8/
- Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta. Vedoucí práce Ing. Dalibor Pánek, Ph.D. Ekonomika. Podíl exekucí v jednotlivých krajích. In iDNES.cz.[online]. 13.5.2019. Dostupné z: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/exekuce-oddluzneni-exekutorska-komora.A190513_132834_ekonomika_are
- REDAKCE. Úvěr je dobrý pomocník, ale špatný pán In: ČNB [online]. 7.12.2020. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/vlog-cnb/Uver-je-dobry-pomocnik-ale-spatny-pan
- Martin Bednář. Co je pro Čechy prioritou při výběru půjčky. In Faei.cz.[online]. 18.11.2020. Dostupné z: https://faei.cz/pro-cechy-jsou-pri-vyberu-pujcky-nejdulezitejsi-uroky/
- Finance. Počet žádostí o bankrot. In iDNES.cz.[online]. 11.12.2019. Dostupné z: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/oddluzeni-nova-pravidla-insolvence-osobni-bankrot-poradna-pri-financni-tisni-dluznici-veritele.A191209_160807_viteze_sov