Podmínky pro půjčku do 5 minut【září 2024】
Patříte-li mezi osoby, které mají rády ve věcech pořádek, pokračujte ve čtení. Na následujících řádcích se dozvíte vše podstatné o sjednání bezpečného úvěru. Jak jej najít? Zadarmo a kdykoliv vám pomůže online srovnávač. Ten vám srovná a nabídne úvěry šité na míru vašim přáním a požadavkům.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je podmínka pro půjčku výhodná
✅zákonem kontrolované služby
✅nabídky krátkodobých i dlouhodobých úvěrů
✅s využitím půjčky na cokoliv
✅sjednání online kdykoliv a odkudkoliv
4 věci, na které si u podmínek pro půjčku dát pozor
❌skryté poplatky
❌nezákonně vysoké sankce pozdních splátek
❌poplatky za předčasné splacení
❌extrémně vysoká výše RPSN
DOPORUČENÍ: Při sjednání úvěru s licencí od České národní banky se nemusíte bát poplatků, které by byly vyšší, než ukládá zákon.
Jak podmínky pro půjčku získat
K výhodným podmínkám pro půjčku se klient dostane, prokáže-li slušnou bonitu. Tu potvrdí doložením pravidelných příjmů v dostatečně vysoké výši, ručením majetkem a pozitivní dlužní minulostí.
Licencovaní poskytovatelé dle zákona musí kontrolovat bonitu žadatele. Dlužní minulost jim pomáhá sledovat Bankovní registr klientských informací. O dluzích mimo bankovní sektor se poskytovatelé dozví díky Nebankovnímu registru klientských informací.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- efektivní vyhledávání s úsporou času
- přehledná nabídka pouze aktuálních úvěrů
- jen licencované půjčky online
- klientský servis zdarma
- bezpečné vyhledávání bez ohrožení osobních údajů
VAROVÁNÍ: Licencovaní poskytovatelé detailně prověřují každou žádost o půjčku. Nevyplatí se tak zkoušet jakékoliv podvody.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
Peníze lze vhodně využít například:
- na zdravotní výdaje
- na překlenutí období, kdy nemáte zaměstnání
- na pořízení nového bydlení
- na koupi investičního bytu
- na opravy spotřebičů v domácnosti
Podmínky pro půjčení peněz si vždy ověřte přečtením smlouvy. Nelicencovaní poskytovatelé vás mohou nalákat na příliš výhodnou cenu půjčky. Ta je ve smlouvě často uvedena jinak, než jak původně prezentovali.
TIP: K půjčení peněz na bydlení či pořízení vozidla lze využít účelový úvěr.
Rozdíl podmínky pro půjčku oproti jiným typům půjček
Podmínky pro získání půjčky jsou u každého poskytovatele rozdílné. Lze se řídit poučkou, která říká, že čím je vyšší bonita žadatele, tím lepší podmínky může klient získat. Na pozoru by se lidé měli mít u nelicencovaných úvěrů.
Benevolentní podmínky pro půjčku lze nalézt u rychlé půjčky bez potvrzení příjmů nebo bez registru. Tyto úvěry jsou dražší právě kvůli snížené bonitě. Lze je ale velmi levně sjednat jako první půjčku zdarma.
Potřebuje-li žadatel peníze opakovaně, je možné uzavřít SMS půjčku na účet. Ta nabízí klientovi vyplacení peněz kdykoliv, kdy pošle SMS. Na tento nebankovní typ úvěru dosáhnou i lidé se zhoršenou bonitou.
I u nevýhodných podmínek může být stále zachována bezpečnost. O té ale nelze hovořit u nelegální půjčky na směnku. Peníze jsou půjčovány na základě vystavení cenného papíru. Ten může být kdykoliv prodán novému věřiteli.
DOPORUČENÍ: Lidé ve špatné finanční situaci by nejdříve měli oslovit příbuzné či kamarády. Ti často se splátkami počkají a navíc nemusí požadovat úrok jako odměnu za půjčení.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Bezpečnost za vás zvládne kontrolovat online srovnávač. Kontrola celkové ceny úvěru, konkrétně skryté poplatky či výše nákladů za jednotlivé služby, však zůstávají na vás. Pomoci vám může online kalkulačka. Nezákonným poplatkům se vyhnete pouze při detailním pročtení smlouvy.
Negativní dopady půjček
Ať už si půjčíte pouze pár tisíc korun či několik milionů, vždy nad vámi visí riziko dluhové spirály. Tedy situace, kdy klient nezvládá dostát včas svým závazkům. Dluhy narůstají o sankce a klient se stěží sám dokáže z této situace vymanit. Pomůže například pojištění proti neschopnosti splácet, ale především zodpovědný výběr úvěru.
Proč existují rizikové půjčky
V roce 2016 vešel v ČR v platnost zákon o spotřebitelském úvěru. Od té doby mají žadatelé o úvěr přehled o solidnosti jednotlivých poskytovatelů. Na trhu se však stále objevují rizikové a nebezpečné půjčky. Ty jsou nabízeny především osobám s nízkou bonitou a slabou finanční gramotností.
VYSVĚTLENÍ: Při nízké bonitě se snažte svou situaci zlepšit například ručením majetkem.
Závěr
Díky licencovaným úvěrům, jejichž podmínky pro půjčku jsou v souladu se zákonem, uzavřete bezpečný úvěr. Online srovnávač vám najde aktuální a ověřené nabídky. Vy tak získáte dostatek prostoru na zhodnocení ceny za půjčku a výběr toho správného poskytovatele.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- Člověk v tísni, o.p.s.. Jak přežít dluhy. In: jakprezitdluhy.cz [online]. Dostupné z: https://www.jakprezitdluhy.cz/domains/jakprezitdluhy.cz/odpovedne-uverovani/devatero-bezpecneho-pujcovani
- Monika Janů. Nebankovní úvěrové registry. In: AMBIS vysoká škola, a.s. [online]. 28. 4. 2010. Dostupné z: https://is.ambis.cz/th/k8nas/
- REDAKCE. Exekuce v roce 2023: Jak probíhá, jak je možné ji zastavit a co všechno může exekutor zabavit. In: Člověk v tísni [online]. 13.7.2023. Dostupné z: https://www.clovekvtisni.cz/exekuce-8100gp
- Veronika Fejfarová. Porovnání produktů bankovních a nebankovních společností. In: Univerzita Pardubice [online]. 27. 4. 2023. Dostupné z: https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/80575/FejfarovaV_PorovnaniProduktu_SP_2022.pdf
- Tereza Fialová. Analýza spotřebitelských úvěrů pro retailovou klientelu. In: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně [online]. 15. 1. 2021. Dostupné z: http://digilib.k.utb.cz/handle/10563/46835
- Gabriela Hájková: Jak si vás banky prověřují, než vám poskytnou úvěr? In: Měšec.cz [online]. 10. 5. 2022. Dostupné z: https://www.mesec.cz/clanky/jak-si-banky-proveruji-klienty-nez-jim-poskytnou-uver/