Půjčka 1 milion do 5 minut【prosinec 2024】
Sháníte peníze na automobil nebo rekonstrukci domu, ale banka vám půjčit nechce? Poohlédněte se mezi nebankovními nabídkami. Zvolíte-li online srovnávač půjček, přehledně porovná půjčky za vás a po vyplnění krátkého dotazníku pro vás vyberete tu nejvýhodnější. Půjčit si můžete i se záznamem v rejstříku. Věděli jste, že až tři čtvrtiny soukromých společností vám půjčí dokonce ve chvíli, kdy vaše jméno figuruje v některém z registrů dlužníků?
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka 1 milion výhodná
✅ bezúčelová půjčka na cokoliv
✅ různé délky splatnosti
✅ možnost si úvěr navýšit
✅ snadná dostupnost přes online formulář
4 věci, na které si u půjčky 1 milion dát pozor
❌ závazek na dlouhou dobu
❌ lze ji vyplatit jen na bankovní účet
❌ vysoké sankce za prodlení se splácením
❌ při zástavě automobilu nebo domu hrozí, že o zastavenou věc přijdete
VAROVÁNÍ: Jakmile máte záznam v registru dlužníků SOLUS či BRKI, banka vám půjčku neposkytne.
Jak půjčku 1 milion získat
Nejdříve si porovnejte půjčky dle úroků, RPSN, poplatků a sankcí. Chcete ušetřit čas? Použijte srovnávač půjček. Vyplňte krátký dotazník, poté vám srovnávač najde nejvýhodnější a nejlevnější půjčka. Získáte jistotu, že si půjčíte od společnosti s licencí od ČNB.
Půjčka 1 milion korun nemůže být vyplacena bez toho, aniž by si vás věřitel neověřil přes registry dlužníků. Vaši bonitu jednoduše zjistí přes různé sofistikované nástroje, například Telco Score. Před zasláním peněz na bankovní účet použije další nástroje, např. Nordigen. Úvěrovka musí mít jistotu, že je účet váš. Kromě toho prokazujete stabilní a dostatečný příjem.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- široká nabídka nebankovních a bankovních půjček
- možnost najít nejvýhodnější půjčku
- šetří vám čas
- shromažďuje recenze od předchozích klientů úvěrových společností
- nabízí půjčky pouze od licencovaných firem
VAROVÁNÍ: Velkým obloukem se vyhněte společnostem, které po vás nechtějí potvrzení o příjmech ani si nezjišťují vaši platební morálku. S velkou pravděpodobností jde o lichváře.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na nové bydlení nebo modernizaci toho starého
- na nákup ojetého automobilu
- na investici do zdraví a osobního rozvoje
- na zaplacení složenek
- na potraviny a jiné nezbytnosti do domácnosti
Půjčka 1 milion bez ručení sice na první pohled vypadá výhodně, ale myslete na to, že tento typ půjčky nabízejí finanční žraloci. Stanovují si vysoký úrok, sazbu a ještě vyšší poplatky a sankce za případné porušení úvěrové smlouvy.
DOPORUČENÍ: Už jste si našli svého věřitele? Před podpisem smlouvy zajděte na stránky České národní banky a zkontrolujte, jestli má k půjčování peněz licenci.
Rozdíl půjčky 1 milion oproti jiným typům půjček
Úvěr 1 000 000 Kč spadá do střednědobých až dlouhodobých závazků se splatností až několik let. Stejně jako půjčku online si ji zařídíte po internetu. Zároveň může jít o nebankovní půjčku
U půjčky do výplaty si půjčíte maximálně pár tisíc korun, navíc se vyznačuje vyššími úroky a poplatky. Čím méně jste bonitní, tím vyšší je celková cena půjčky. Věřitelé se tak chrání kvůli vaší rizikovosti.
Vysokými úroky, sazbami a poplatky je charakteristická půjčka pro dlužníky. Máte-li i jinou půjčku a nesplácíte-li ji včas, jste považováni za nebonitní. V tomto případě si rovněž zapůjčíte maximálně několik tisíc korun.
Půjčka zdarma (bez úroků a poplatků) se nachází v portfoliu vybraných bank i nebankovních společností. Získáte ji, když si půjčujete u dané instituce úplně poprvé, ale musíte dodržet termín její splatnosti. V opačném případě se vám k půjčce přičtou ještě sankce.
Populární je i rychlá půjčka nebo půjčka ihned pro každého. Peníze dostanete na účet nebo v hotovosti do pár hodin od podpisu smlouvy. SMS půjčka je také žádaným produktem, ale velmi nebezpečným. Nabízejí ji hlavně lichváři za vysoké úroky. Půjčka na rekonstrukci pro mladé je výhodným úvěrem pro lidi do 36 let.
VAROVÁNÍ: Osobní půjčka na směnku je nezákonná od roku 2013. V portfoliu finančních žraloků se ale čas od času stále objevuje.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Půjčka 1 000 000 Kč bez registru je sice dostupná, ale riziková. Když dlužíte jinde a půjčujete si znovu, hrozí vám v případě pozdního splácení vysoké sankce. Tyto půjčky neposkytují solidní společnosti, proto si před podpisem smlouvy pročtěte podmínky.
Negativní dopady půjček
Jedním z negativních důsledků špatně zvolené půjčky je neschopnost ji splácet. Můžete tomu zabránit, například požádáním o snížení výše splátek nebo o jejich odklad. Pro tyto příležitosti je možné se připojistit proti neschopnosti splácet. Výše pojistného se odvíjí od výše půjčky.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Do roku 2016 mohly všechny nebankovní společnosti půjčovat komukoliv, kdo si o půjčku požádal. Nezajímalo je dosažené vzdělání klientů, výše pravidelného příjmu, trestní minulost ani jejich platební morálka. Mezi více než 50 000 nebankovními firmami se vyskytovalo mnoho lichvářů, kteří půjčovali za neférové podmínky. Regulací spotřebitelských úvěrů se počet nepoctivých společností výrazně zredukoval.
VYSVĚTLENÍ: Žádná společnost s licencí od ČNB nesmí půjčit nikomu, u koho lze předpokládat riziko nesplacení dluhu, například kvůli nízkému příjmu nebo vysoké zadluženosti.
Závěr
Půjčky až do milionu korun bez zástavy nejsou neobvyklé, poskytují je banky i soukromé finanční instituce. Velmi záleží na výši vašich příjmů a na tom, jestli nemáte žádné jiné finanční závazky. Půjčku si vyřídíte online, třeba přes online srovnávače, které za vás vyberou tu nejvýhodnější. V případě vysokých půjček ovšem hrozí, že je nebudete schopni splácet, například ve chvíli, kdy vám klesne příjem.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- Bc. Milan Staněk. Analýza úvěrů a půjček – požadavky poskytovatelů na finanční účetnictví podniku. In: Jihočeská univerzita [online]. 30.4.2013. Dostupné z: https://theses.cz/id/9c23ho/5024281
- MÁLEK, Petr, Gabriela OŠKRDALOVÁ a Petr VALOUCH. Osobní finance. 1. vyd. Brno: ESF MU, Brno, 2010. 203 s. Osobní finance, 1. ISBN 978-80-210-5157-7.
- Průzkumy a indexy. Finanční gramotnost Čechů 2023. In: ČBA [online]. 20.7.2023. Dostupné z: https://cbaonline.cz/financni-gramotnost-cechu-2023
- Iva Špačková. Češi se noří do dluhů, peníze na chod rodiny občas nemá už čtvrtina z nich. In: seznamzpravy.cz [online]. 2023. Dostupné z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-osobni-cesi-se-nori-do-dluhu-penize-na-chod-rodiny-obcas-nema-uz-ctvrtina-z-nich-235318
- Ing. Gabriela Oškrdalová. Osobní finance Půjčky a úvěry. In: Masarykova univerzita [online]. 20.11.2013. Dostupné z: https://is.muni.cz/el/1456/jaro2013/BKF_OSFI/34761751/4._Pujcky_a_uvery.pdf
- JUSTICE.CZ: INSOLVENCE A OSOBNÍ BANKROT. In: JUSTICE.CZ [online]. Dostupné z: https://justice.cz/jsem-v-exekuci