Půjčka ihned na směnku do 5 minut【prosinec 2024】
Potřebujete si půjčit peníze co nejrychleji, ale u banky ani solidní nebankovní společnosti jste nepochodili? Řešením může být půjčka ihned na směnku. Je to půjčka pro všechny, která však patří mezi rizikové úvěry. Půjčka na směnku je oficiálně od roku 2016 zakázána. Ještě stále se najde několik soukromých poskytovatelů, kteří ji nabízejí. Tento typ půjčky můžete vyřídit během několika málo minut a stejně rychlé je i předání peněz.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka ihned na směnku výhodná
✅řešení krátkodobých finančních problémů
✅snadnější cesta k penězům
✅peníze na ruku v hotovosti i na účet
✅neúčelová půjčka na cokoliv
4 věci, na které si u půjčky ihned na směnku dát pozor
❌nevýhodné podmínky
❌skryté poplatky
❌vysoké úrokové sazby
❌ručení majetkem
VAROVÁNÍ: Půjčku ihned na směnku berte jako nejkrajnější řešení ve chvíli, kdy není jiné východisko. Jde totiž o vysoce rizikovou půjčku.
Jak půjčku ihned na směnku získat
Rychlá půjčka na směnku je v podstatě soukromá půjčka a dá se získat jednoduše vyhledáním dostupných soukromých poskytovatelů, ze kterých si vyberete takovou nabídku, která vám bude nejvíce vyhovovat. Pro porovnání aktuálně dostupných nabídek je možné využít i srovnávač půjček.
Následně vybraného poskytovatele kontaktujete, telefonicky nebo emailem a domluvíte se s ním na všech podrobnostech ohledně podepsání směnky a předání peněz.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- šetří čas a peníze
- bezpečnost
- dostupné půjčky přehledně na jednom místě
- ochrana osobních dat
- jedna žádost pro všechny poskytovatele
VAROVÁNÍ: Myslete na to, že většina poskytovatelů půjček ihned na směnku bude požadovat při podpisu směnky určité záruky (např. byt, dům, auto nebo pozemek), a to i v takovém případě, kdy si budete půjčovat jen pár tisíc.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na zaplacení nájmu, elektřiny apod.
- na zaplacení opravy auta
- na nákup nezbytného domácího spotřebiče
- na úhradu výdajů spojených se studiem
- na překlenutí krátkodobého nedostatku financí
Půjčka na směnku ihned na ruku je riskantní především z toho důvodu, že můžete přijít o majetek, kterým v dané chvíli ručíte. Stačí totiž, abyste nezaplatili včas splátku a problém je na světě.
NAŠE RADA: Pokud je to jen trochu možné, raději si půjčujte peníze od prověřených a bezpečných nebankovních společností, kteří mají k provozování této činnosti licenci ČNB.
Rozdíl půjčky ihned na směnku oproti jiným typům půjček
Půjčka ihned na směnku se od ostatních typů nebankovních půjček odlišuje především větší dostupností hlavně ve chvíli, kdy je žadatel v nepříznivé finanční situaci (negativní záznam v registru, exekuce, je bez zaměstnání apod.).
Rychlá půjčka na směnku a půjčka na auto se liší ve způsobu využití peněz. Zatímco půjčka na auto je účelová a peníze je tedy možné použít pouze na nákup nebo opravu automobilu, půjčka na směnku je neúčelová, takže lze peníze použít naprosto na cokoliv.
Půjčka na směnku ihned a půjčka do výplaty se liší ve výši půjčované částky. U půjčky do výplaty, která má splatnost následující měsíc musíte počítat pouze s pár tisíci maximálně deseti tisíci korun. V případě půjčky ihned na směnku je možné půjčit si v některých případech i více.
Půjčka na směnku ihned na ruku a krátkodobá půjčka se liší v délce splatnosti. Zatímco krátkodobá půjčka má splatnost v řádech několika týdnů maximálně měsíců, u půjčky ihned na směnku může být splatnost i delší.
NAŠE RADA: Před podpisem směnky si zkontrolujte, zda má všechny potřebné náležitosti. V opačném případě je totiž neplatná.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Při výběru a sjednávání půjčky ihned na směnku si dávejte pozor na to, co je na směnce uvedeno a co podepisujete. Zjistěte si výši úrokové sazby a všech souvisejících poplatků i sankcí. Informujte se o kompletních podmínkách půjčky.
Negativní dopady půjček
Půjčky ihned na směnku mohou mít několik negativních dopadů. Hrozícím rizikem je nejen předlužení, ale především to, že přijdete o majetek, kterým jste se zaručili. Této situaci jde předejít jedině včasným placením splátek bez sebemenšího zpoždění.
Proč existují rizikové půjčky
Možná vás napadlo, proč rizikové půjčky ještě existují. V dnešní době není v tomto ohledu situace na trhu tak kritická. Dříve existovala spousta poskytovatelů bez licence, lichvářů apod. Změnu přinesl nový Zákon o úvěru, který nastavil poskytovatelům pravidla a trh je od té doby regulován. Cílem je, aby se lidé neobraceli na lichváře a znali svá práva a povinnosti.
DOPORUČENÍ: Ve chvíli, kdy narazíte na nekalé praktiky, bude na vás poskytovatel vyvíjet nátlak nebo použije výhružky, raději od takové půjčky dejte ruce pryč.
Závěr
Půjčka ihned na směnku patří mezi hodně rizikové půjčky. Může být ovšem řešením ve chvíli, kdy vám byla žádost v bance nebo u nebankovní společnosti zamítnuta a vy potřebujete nutně peníze. Počítat ovšem musíte s větším rizikem a ručením majetkem i v případě, že si půjčujete pár desítek tisíc. Podmínky takové půjčky jsou většinou nevýhodné a lidé, kteří je poskytují, nemusí mít ani licenci ČNB k provozování této činnosti.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- PÁLKOVÁ, Darina. Bankovní půjčky versus nebankovní půjčky [online]. Praha, 2012. Dostupné z: https://theses.cz/id/u2unla/
- Diplomová práce. AMBIS vysoká škola, a.s. Vedoucí práce Ing. Blanka Dlouhá. Marie Špůrová. Bankovní a nebankovní subjekty na finančním trhu v České republice. In: České vysoké učení technické v Praze [online]. 24. 10. 2023. Dostupné z: https://dspace.cvut.cz/bitstream/handle/10467/108531/MU-BP-2023-Spurova-Marie-BP_2023_Spurova_Marie.pdf
- Adéla Totková. Finanční gramotnost a předlužení. In: Masarykova Univerzita [online]. 6. 5. 2021. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/q3qoa/Financni_gramotnost_a_predluzeni.pdf
- Antonín Jandák. Úvěrování fyzických osob neúčelovými úvěry a půjčkami od bankovních a nebankovních subjektů. In: Vysoké učení technické v Brně [online]. 31. 5. 2013. Dostupné z: https://theses.cz/id/t22jft/VROVN_FYZICKCH_OSOB_NEELOVMI_VRY_A_PJKAMI_OD_BANKOVNCH_A_.pdf
- Ivana Bondareva Dubnová : Když bance dojde trpělivost. In: Měšec.cz [online]. 28. 3. 2023. Dostupné z: https://www.mesec.cz/clanky/kdyz-bance-dojde-trpelivost-jak-a-kdy-banky-prodavaji-vase-dluhy-vymahacum/
- Lenka Petrusková. Spotřebitelské úvěry – znaky, vybraná ustanovení smluv o spotřebitelském úvěru, ochrana spotřebitele. In: Univerzita Karlova [online]. 9. 9. 2013. Dostupné z: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/55269/DPTX_2012_2_11220_0_262758_0_117527.pdf