Půjčka od lidí lidem do 5 minut【listopad 2024】
Nechcete si peníze půjčovat od bankovní společnosti, ale toužíte po výhodném a bezpečném úvěru? Půjčky od lidí lidem představují alternativu k bankovním půjčkám, na kterých mohou, pokud jsou podmínky nastaveny férově, vydělat obě strany. Jak lidé, kteří jsou ve špatné finanční situaci a potřebují finanční injekci, tak i ti s přebytkem peněz, kteří chtějí prostřednictvím půjček své peníze zhodnotit.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka od lidí lidem výhodná
✅varianta půjčka pro každého
✅neúčelová forma úvěru
✅rychlé vyřízení online
✅vyhnutí se nebezpečné půjčce pro dlužníky s exekucí bez zástavy
4 věci, na které si u půjčky od lidí lidem dát pozor
❌často vysoká roční úroková sazba
❌obvykle vysoké sankce pozdních splátek
❌oproti klasickým úvěrům i další poplatky
❌odlišné podmínky od bankovních úvěrů
RADA: Pokud patříte mezi bonitní žadatele, zvažte všechny možnosti půjčení peněz.
Jak půjčku od lidí lidem získat
Nejjednodušším a nejsnažším způsobem, jak nalézt ověřeného poskytovatele, je využití online srovnávače. Ten během několika minut představí všechny vhodné nabídky šité na míru. Půjčka od lidí lidem může být vybrána přímo žadatelem. Nejrychlejší způsob je využití internetu, kde si lze snadno porovnat všechny nabízené půjčky.
Aby měl poskytovatel jistotu, že peníze půjčuje bezproblémovému žadateli, lze nahlédnout do registrů dlužníků. Těch je v České republice několik. Za úkol mají schraňování informací o problémových klientech. To, že lidé nezaplatili své závazky, je v registrech zaznamenáno až po dobu několika let.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- automatické přesměrování na poskytovatele úvěru
- funguje 24 hodin denně 7 dní v týdnu
- pouze aktualizované nabídky
- nabídky vygenerovány dle požadavků žadatele
- urychlení žádosti o úvěr
VYSVĚTLENÍ: Pokud vaše jméno figuruje v některém z registru dlužníků i dlouho poté, co jste své závazky uhradili, můžete zažádat o výmaz z registru.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
Riziko zadlužení se obvykle vyplatí pouze v případě, že jsou peníze vhodně využity. A to například:
- na úhradu dluhů, jejichž věřitelem je lichvář
- na investici do cenných papírů
- na nákup pozemku
- na pořízení vlastního bydlení
- na úhradu krátkodobých finančních problémů
I půjčka od lidí lidem může být v některých ohledech riskantní. Dlužníci se často domnívají, že je sjednání takového úvěru méně rizikové. Povinnost uhradit závazky včas je ale naprosto stejná, jako u bankovních půjček. Je tedy důležité nepřehlížet údaje o výši sankcí. Každý se může dostat do kritické situace, kdy nebude schopen hradit své závazky.
VYSVĚTLENÍ: Dle zákona je stanovena maximální možná částka, kterou lze za pozdní splátky účtovat.
Rozdíl půjčky od lidí lidem oproti jiným typům půjček
Půjčka od lidí lidem je nebankovní formou úvěru. Ta je nabízena za různých podmínek. Ne každý dosáhne na licencovaný úvěr. Pak na řadu přichází půjčka od soukromých investorů. Při ní soukromníci zhodnocují své nevyužité peníze. Dlužníci si zase mohou půjčit peníze, aniž by je nějak omezovala snížená bonita. Sjednat tak lze například i riskantní půjčky pro dlužníky s exekucí bez zástavy.
Půjčka od lidí lidem je, v případě sjednání licencované půjčky od soukromých osob nebo nebankovní společnosti, výhodnou formou půjčení peněz. Ta dodržuje všechny zákonné podmínky. Opakem je půjčka na směnku. Riziková forma úvěru od soukromé osoby je drahá a vysoce nebezpečná kvůli možnosti věřitele směnku prodat komukoliv a kdykoliv.
Půjčka od lidí lidem je variantou jednorázového úvěru. Ten je, dle výběru věřitele a bonity klienta, výhodným nebo dražším způsobem půjčení peněz. Schvalovací proces může být obdobný jako u SMS půjčky. S tím rozdílem, že SMS půjčka bývá vyplacena opakovaně.
Půjčka od lidí lidem může být vyplacena na ruku nebo na bankovní účet. Záleží na tom, jak se klient rozhodne a co dlužník nabízí. Aby byl tento úvěr výhodný, je nabízen spíše bonitním klientům, kteří žádají levnou formu úvěru. Vyšší náklady za půjčku je nutné očekávat u půjčky bez registru nebo pravidelných příjmů.
VAROVÁNÍ: Pokud si necháte peníze zaslat na účet, je nutné počítat s možným prodlením. Peníze se mohou zdržet na cestě mezi jednotlivými bankami.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Když se lidé rozhodnout sjednat P2P půjčku, musí myslet na svou bezpečnost. Často se stává, že každý z poskytovatelů nabízí jiné podmínky sjednání. Aby dlužník přesně věděl, komu co a za kolik peněz dluží, je nutné do detailu přečíst podepisovanou smlouvu. Jedině tak si klient ověří bezpečnost a výhodnost nabízeného úvěru.
Negativní dopady půjček
V případě, že má člověk velké množství dluhů, které nezvládá splácet, může se dostat do takzvaného předlužení. Tedy do situace, kdy není schopen včas hradit své závazky. Možností, jak se z předlužení dostat, je takzvané oddlužení, mezi jehož variantu patří i osobní bankrot.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
V roce 2016 v České republice vznikl nový zákon. Ten se snaží upravit podmínky půjčování peněz tak, aby byl spokojen jak poskytovatel úvěru, tak i dlužník. Z úvěrového trhu sice nezmizeli lichváři a neověření poskytovatelé. Každý z klientů si ale může ohlídat, zda je nabízená forma půjčky a služeb poskytovatele výhodná a bezpečná.
VYSVĚTLENÍ: Ne každý poskytovatel úvěru dodržuje zákonné podmínky. To, zda je jejich činnost legální, kontroluje u licencovaných společností Česká národní banka.
Závěr
Ať už nevěříte klasickým bankovním poskytovatelům, nebo na takový úvěr nemůžete dosáhnout, sjednat lze půjčku od lidí lidem. Ta, v případě, že najdete vhodného poskytovatele, může být vhodnou formou půjčení peněz. Jenom si dejte pozor na nabízené podmínky sjednání úvěru. Ne všechny pro vás mohou být výhodné a ne vždy všichni jednají ve váš prospěch.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- KROH, Michael. Jak si vzít úvěr. Praha: Grada, 1999. ISBN 80-7169-617-.
- Člověk v tísni, o. p. s. Exekuce v roce 2023: Jak probíhá, jak je možné ji zastavit a co všechno může exekutor zabavit. In clovekvtisni.cz [online]. 2023. Dostupné z: https://www.clovekvtisni.cz/exekuce-8100gp
- Finance. Počet žádostí o bankrot. In iDNES.cz.[online]. 11.12.2019. Dostupné z: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/oddluzeni-nova-pravidla-insolvence-osobni-bankrot-poradna-pri-financni-tisni-dluznici-veritele.A191209_160807_viteze_sov
- Ing. Gabriela Oškrdalová. Osobní finance Půjčky a úvěry. In: Masarykova univerzita [online]. 20.11.2013. Dostupné z: https://is.muni.cz/el/1456/jaro2013/BKF_OSFI/34761751/4._Pujcky_a_uvery.pdf
- Otevřená společnost, o.p.s.. Jak zůstat člověkem v síti dluhů In: Otevrenaspolecnost.cz [online]. 2020. Dostupné z: https://www.otevrenaspolecnost.cz/exekuce
- Veronika Doskočilová: DŮSLEDKY ZAMÍTNUTÍ PŮJČKY. In: Měšec.cz [online]. 22. 5. 2018. Dostupné z: https://www.mesec.cz/aktuality/co-o-vas-banky-najdou-v-registrech-treba-i-neuspesne-zadosti-o-pujcku