Půjčka pro matky na rodičovské dovolené do 5 minut【prosinec 2024】
Možná jste dosud netušili, že až 90 % nebankovních společností půjčuje i matkám na mateřské dovolené. Půjčit si lze pár tisíc korun či desítky tisíc na nutné životní výdaje, třeba na obstarání miminka, na nájem nebo na úhradu složenek za energie. Úvěr si sjednáte pohodlně online a do pár minut. Vyplníte jednoduchý a přehledný formulář, doložíte vyžadované doklady a jen vyčkáte na schválení žádosti.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka pro matky na rodičovské dovolené výhodná
✅ půjčku si sjednáte na pobočce i online
✅ úvěry už od 500 Kč
✅ rychlé sjednání půjčky do 5 minut
✅ flexibilní délka splatnosti
4 věci, na které si u půjčky pro matky na rodičovské dovolené dát pozor
❌ nutnost doložit příjem
❌ vyšší úroky a sazba RPSN
❌ obvykle je nutné zaplatit poplatky za sjednání a vedení úvěru
❌ při platbě na účet věřitel vyžaduje autorizační platbu ve výši 1 Kč
NÁŠ TIP: Některé soukromé společnosti vám půjčí s úrokovou sazbou 0 %. Jiné zase nabízejí půjčku až do 1 000 000 Kč.
Jak půjčku pro matky na rodičovské dovolené získat
Půjčka pro matky na rodičovské dovolené čili půjčka na rodičáku se může stát šikovným finančním přilepšením v době, kdy nemáte jiné peněžní rezervy. Obvykle se řadí do sekce krátkodobých úvěrů se splatností nejdéle do 1 roku. Abyste získali půjčku online, zadejte si do vyhledávače půjčka na rodičovské dovolené porovnání. Vyberte si některý ze srovnávačů půjček, který vám finanční produkty přehledně porovná. Vy si jeden vyberete, vyplníte formulář a žádost o úvěr odešlete.
Úvěrová firma vyhodnotí, zda jste pro ně dostatečně bonitní pomocí nejrůznějších chytrých nástrojů. Stejně tak si ověří vlastnictví vašeho bankovního účtu a prolustruje si vás skrze registry dlužníků. Následně vám může půjčku schválit či naopak zamítnout. I to je jejich právo.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- funguje online 24 hodin, 7 dní v týdnu (včetně svátků a víkendů)
- srovnává půjčky podle stěžejních kritérií a do pár vteřin
- nabízí úvěr za výhodnějších podmínek
- porovnává půjčky od společností s licencí ČNB
- funguje nezávisle a zdarma
VYSVĚTLENÍ: Srovnávač půjček porovnává produkty dle nejdůležitějších kritérií, tedy nejen dle úroků, poplatků a sazby RPSN, ale například i na základě poskytovaných bonusů ve formě splacení půjčky zdarma, nulových poplatků za sjednání půjčky atd.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na automobil, který používáte pro přepravu do práce
- na rekonstrukci domu nebo bytu
- na nákup nutného vybavení do domácnosti
- na rekvalifikaci
- na oblečení nebo školní pomůcky pro děti
Splátky si nastavte tak, aby pro váš rodinný rozpočet nebyly příliš zatěžující. Pokud vám po zaplacení splátky nezbyde na jiné nutné výdaje, můžete se dostat do dluhové spirály. Lidé tuto situaci často řeší tak, že si na splácení půjčky vezmou další úvěr. To je špatně.
NAŠE RADA: Vždy si půjčujte jen na to, co budete užívat déle, než trvá doba splácení půjčky. Smysl mají výhradně půjčky brané jako investice do budoucna. Je nesmysl půjčovat si na týdenní exotickou dovolenou, kterou budete splácet rok.
Rozdíl půjčky pro matky na rodičovské dovolené oproti jiným typům půjček
Půjčka pro maminky na rodičovské dovolené je dostupná v bance, u nebankovní společnosti i přes online srovnávače půjček. Bankovní i nebankovní půjčka na splátky se liší především výší úroků, poplatků a sazby RPSN. Proto vybírejte pečlivě.
Půjčka na ruku je jedním z řešení, které pro vás připadá v úvahu. Jenomže půjčky v hotovosti vždy vyjdou dráž než půjčka na účet. Proto počítejte s vysokými úroky i sazbou RPSN.
Oblíbená je půjčka na OP neboli půjčka na občanský průkaz. Avšak ne vždy vám společnost půjčí jen na tento jeden identifikační doklad. Obvykle musíte doložit i stálý příjem a v neposlední řadě nesmíte mít záznam v registru dlužníků. Jestliže vám i přesto společnost půjčí, může jít o firmu bez licence od ČNB.
V rámci půjčky do výplaty vám úvěrovka půjčí pár tisíc korun s tím, že je musíte při příští výplatě zase splatit. Nebude-li tomu tak, musíte zaplatit vysoké sankce. Půjčka se vám tím nezanedbatelně navýší. Nemáte-li žádnou stálou práci, pak je pro vás určena půjčka pro nezaměstnané. I ta je ale spojena s vysokými úroky, sazbou RPSN i poplatky.
VAROVÁNÍ: Vyžaduje po vás úvěrová společnost ručení automobilem nebo nemovitostí? Pak riskujete, že o danou věc přijdete. Navíc společnosti s licencí ČNB toto ručení u nižších částek nevyžadují.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Jedním z největších rizik u půjček je, že je nebudete schopni splatit. Budete splátky posílat pozdě nebo vůbec a tím pádem úvěr vysoce přeplatíte. Ujistěte se, že si půjčujete od solidní společnosti. Přečtete si na ni recenze, zjistěte si, jestli má licenci od České národní banky. To je jen minimum toho, co pro svou bezpečnost můžete udělat.
Negativní dopady půjček
Jestliže si půjčíte a nebudete mít na splácení, nejenže půjčku přeplatíte kvůli sankcím, ale také existuje hrozba předlužení. Můžete se dostat i do vleklých exekucí, které vám výrazně zkomplikují život. Proto už při podpisu smlouvy buďte velmi obezřetní a nepodepisujte nic, co je vám podezřelé.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
V roce 2016 došlo k regulaci nebankovních půjček, respektive vznikl nový zákon o spotřebitelském úvěru, který měl za cíl upravit regulaci trhu s úvěrovými produkty a efektivnější ochranu dlužníků. Mnoho finančních žraloků, kteří se živili zejména vymáháním dluhů od svých klientů, tak zaniklo. Nový zákon mimo jiné stanovil výši úroků z prodlení, které od té doby nesmí překročit limit určený zákonem. Jde o sazbu 0,1 % denně z vypočítané částky po splatnosti.
VYSVĚTLENÍ: Všechny typy sankcí nesmí po sečtení přesahovat polovinu celkové výše spotřebitelského úvěru nebo 200 000 Kč.
Závěr
Půjčka na rodičáku je poměrně žádaným produktem. Lidé s její pomocí nacházejí způsob finančního přilepšení, díky kterému mohou obstarat do domácnosti to nejpotřebnější, když nemají peněz nazbyt. Bohužel však často riskují tím, že si půjčí příliš vysokou částku, kterou následně nejsou schopni splácet. Takto se dostávají do vleklých finančních problémů, jež nezřídka končí exekucí.
Časté otázky
Je možné získat půjčku v hotovosti?
Stále můžete narazit na poskytovatele, které vám vyplatí půjčku hotově “na ruku”. Buď na pobočce, nebo vám peníze přivezou až domů. Hotovost z půjčky si můžete také nechat vyplatit na poště, u partnerské čerpací stanice, na terminálu Sazky či v partnerských trafikách. Možností je hodně. Půjčku můžete na stejných místech také v hotovosti splácet. Ale splácení bývá možné i převodem na účet. Hotovostní půjčku poskytuje zhruba 15 % licencovaných nebankovních společností. U banky se s ní nesetkáte. Počítejte s vyšší cenou půjčky, neboť zprostředkování půjčky v hotovosti je nákladnější než výplata na účet.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Kde si půjčit, když mám exekuci?
Některé nebankovní půjčky jsou dostupné i při drobné exekuci. Poskytovatelé je nabízejí jako účelovou půjčku na vyplacení se z exekuce, někdy i jako další úvěr nad rámec dluhu, na nějž se současná exekuce vztahuje. Nabídka na nebankovním trhu je široká, ale ne u každého poskytovatele se dá najít půjčka v exekuci. Abyste neztráceli čas zbytečným vyhledáváním a tříděním, spolehněte se na online srovnávač půjček. V kategorii „půjčka v exekuci“ ihned uvidíte přehledný výčet poskytovatelů, jež jsou schopni akceptovat záznamy v registru i drobnou exekuci. Počítat však musíte s dražší cenou půjčky, neboť věřitel podstupuje vysoké úvěrové riziko.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak sloučit půjčky do jedné?
Sloučení půjček neboli konsolidace není nic složitého. Prvním krokem je vyhledání poskytovatele, který konsolidaci provádí. Nemusíte hledat sami, přehled společností je pro vás připraven v online srovnání půjček v kategorii konsolidace. Vyberete si, která nabídka vám vyhovuje, případně vyplníte jednu univerzální žádost a my u poskytovatelů zjistíme, které ze sloučení bude dostupné právě pro vás. Než se do vyplňování pustíte, spočítejte si, jakou částku chcete celkem konsolidovat. Někteří poskytovatelé celou konsolidaci provedou sami. Jiní vám poskytnou požadovanou částku a vy máte za úkol ji využít ke splacení současných úvěrů a následně o tom nového věřitele informovat. Součástí konsolidace může být navýšení o další peníze.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- REDAKCE. Víte, kolik peněz jste utratili minulý měsíc? In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.penizenauteku.cz/
- SCHELLEOVÁ, I., a kol. Exekuce. Vyd. 1. Ostrava: KEY Publishing s.r.o. ISBN 978-80-87071-91-5
- Veronika Andělová. Nebankovní půjčka v porovnání s úvěrem u banky. In: Vysoká škola polytechnická [online]. 2017. Dostupné z: https://is.vspj.cz/bp/get-bp/student/43895/thema/4689
- Zdeněk Bubák. Na jakou půjčku Češi sází. In zpráva Nielsen Admosphere [online]. 26.8.2019. Dostupné z: https://finparada.cz/5849-Temer-polovina-Cechu-ma-v-soucasnosti-pujcene-penize.aspx?mobile=full
- MINISTERSTVO FINANCÍ ČESKÉ REPUBLIKY : STEM/MARK: Finanční gramotnost v ČR : Kvantitativní výzkum – Finanční gramotnost obyvatel ČR. http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/EXT_-_PPT_zaverecna_zprava_mereni_FG_-_plne_zneni.pdf
- JUSTICE.CZ: INSOLVENCE A OSOBNÍ BANKROT. In: JUSTICE.CZ [online]. Dostupné z: https://justice.cz/jsem-v-exekuci