Krátkodobé úvěry do 5 minut【září 2024】
Krátkodobé úvěry jsou vhodné pro ty žadatele, kteří potřebují jen pár tisíc korun na pokrytí nejnutnějších životních výdajů akutně, nejlépe ihned. Půjčíte si je osobně v bance či na pobočce nebankovní společnosti nebo jednoduše online. Jejich splatnost bývá stanovena od několik dní až do několika měsíce měsíců. Jak a kde krátkodobý úvěr získáte?
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč jsou krátkodobé úvěry výhodné
✅ rychlé vyřízení půjčky ihned do 5 minut
✅ sjednání online odkudkoliv, kde máte připojení k internetu
✅ neúčelová půjčka na cokoliv
✅ půjčíte si již od 500 Kč
4 věci, na které si u krátkodobých úvěrů dát pozor
❌krátká doba splatnosti
❌vyšší úroky a sazba RPSN
❌vysoké pokuty za pozdní splátku
❌poplatek za prodloužení splatnosti
NÁŠ TIP: Pokud vám přijdou u některých půjček úroky příliš vysoké nebo naopak velmi nízké, může jít o podvodnou taktiku finančních žraloků. Než smlouvu podepíšete, ujistěte se, že všem podmínkám dobře rozumíte.
Jak krátkodobé úvěry získat
Krátkodobý úvěr získáte třemi způsoby – u bance, u nebankovní společnosti nebo přes srovnávače půjček. Zde vám přehledně porovnají více úvěru mezi sebou a vyberou pro vás ten nejlepší. Jakmile se pro jeden rozhodnete, rovnou o něj požádáte. Vyplníte jednotný online formulář, doložíte dva doklady totožnosti a potvrzení o příjmech. Pak žádost odešlete.
Úvěrová společnost si v zápětí zkontroluje, zda nesplácíte jiné úvěry, a pokud ano, zda tak činíte včas. Dále si ověří vlastnictví bankovního účtu a vaší totožonsti. Ověření může proběhnout přes bankovní identitu či automaticky přes nástroje Nordigen. Jste-li dostatečně bonitní, věřitel ověřuje například pomocí nástroje Telco Score.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- rychlé a přehledné porovnání všech dostupných půjček
- srovnává jen společnosti s licencí od České národní banky
- umožňuje rovnou si sjednat půjčku online
- jen jedna žádost pro všechny poskytovatele
- disponuje operátory, kteří vám mohou být nápomocní
DOPORUČENÍ: Při porovnávání půjček je dobré nehledět jen na úroky, které mohou klamat. Porovnávejte dle RPSN sazby, doby splatnosti nebo výše přeplatku. Zadejte si do vyhledávače krátkodobé úvěry druhy a podívejte se, jaké možnosti pro vás přicházejí v úvahu.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na vzdělání
- na investici do podnikání
- na lékařské výlohy
- na ošacení
- na nejnutnější domácí spotřebiče
I malá rychlá půjčka může být velkým rizikem. Nemáte-li pravidelný příjem, pak se snadno stane, že se se splátkou zpozdíte a začnou vám každý den nabíhat vysoké sankce. Půjčku proto vysoce přeplatíte a ještě vás věřitel může nechat zapsat do registru dlužníků.
NAŠE RADA: Na podnikání si můžete vzít i účelový podnikatelský úvěr, který vás vyjde o něco levněji. Stejně tak na rekonstrukci bytu lze zvolit hypoteční úvěr, jenž má taktéž o něco nižší úroky a sazbu RPSN než běžné neúčelové půjčky.
Rozdíl krátkodobých úvěrů oproti jiným typům půjček
Krátkodobé úvěry si sjednáváte třeba jako půjčku online. Na internetových stránkách úvěrové společnosti nebo srovnávače vyplníte krátký formulář a vyčkáte na schválení půjčky. Peníze můžete mít na účtu do pár hodin.
Krátkodobým úvěrem je rovněž půjčka pro dlužníky. Půjčíte si několik tisíc korun, i když už dlužíte jinému věřiteli. Problém je však v tom, že máte-li půjčku sjednanou jinde, a nesplácíte ji řádně, solidní společnost s licencí ČNB by vám v žádném případě novou půjčku poskytnout neměla.
Riziková, avšak žádaná je půjčka v exekuci. Opět jde o krátkodobou půjčku se splatností nejčastěji do 1 měsíce. Sjednáním této půjčky však riskujete, že se dostanete do ještě větší finanční tísně. Tato půjčka je nezřídka vyplacena na ruku, protože klienti mívají obstavený bankovní účet. Je doménou lichvářských společností.
Žádaná je taktéž půjčka po insolvenci. Přestože jste již bez dluhů, stále máte záznam v insolvenčním rejstříku. Po dobu 5 let od skončení insolvence vám banka peníze nepůjčí. Šanci máte jen u nebankovních společností, které nemají tak přísná schvalovací kritéria. K dispozici je též půjčka na OP na ruku. Stačí předložit občanský průkaz a druhý doklad totožnosti, případně potvrzení o pravidelných příjmech.
NAŠE RADA: Rádi byste si sjednali půjčku u nebankovní společnosti se sídlem ve vašem okolí? Zadejte do internetového vyhledávače např. půjčka Teplice srovnání. Následně si vyberte svého budoucího věřitele.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Lidé se často bojí, že narazí na finanční žraloky. Abyste toto riziko minimalizovali, je nutné si zkontrolovat, jestli má daná finanční instituce licenci k půjčování peněz. Dobré je si také přečíst na věřitele recenze od jeho předchozích klientů. Nikdy nesrovnávejte půjčky jen dle výše úroků. Přestože může být půjčka z hlediska úroků výhodná, poplatky a případné sankce úvěr výrazně prodraží.
Negativní dopady půjček
Do exekuce vás může dostat i malý úvěr. Půjčujete-li si na něco, co nepotřebujete a co je nad váš životní standard, riskujete, že úvěr nebudete schopni splatit. Není-li splátka krátkodobého úvěru hrazena dlouhodobě, může věřitel podat návrh na exekuci.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Nový zákon o spotřebitelském úvěru z roku 2016 měl za cíl omezit činnost lichvářských společností. Dříve podvodné společnosti mohly svým klientům účtovat i nesmyslně vysoké poplatky a sankce za pozdní splácení. Dlužníci se tak rychle propadali do ještě větších dluhů. Regulací došlo k omezení činnosti těchto společností a zároveň zákon vytyčil hranice pro maximální výši smluvní pokuty.
VYSVĚTLENÍ: Smluvní pokutu lze účtovat maximálně v rámci 0,1 % denně z částky po splatnosti. Zároveň žádný typ sankce nesmí přesahovat po sečtení polovinu celkové výše spotřebitelského úvěru nebo 200 000 Kč.
Závěr
Krátkodobý úvěr je pro vás dostupný kterýkoliv den v týdnu, ve dne i v noci, včetně svátků. Sjednáte si ho do 5 minut vyplněním jednotného online formuláře. Nevíte si s výběrem té pravé půjčky rady? Obraťte se na nezávislé online srovnávače. Mějte přitom na paměti, že bez stálého příjmu v odpovídající výši se můžete dostat do problémů se splácením. Půjčujte si jen od společností s licencí od ČNB.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- Fintag: CO DĚLAT KDYŽ MÁM ZÁZNAM V REGISTRU. In: Fintag.cz [online]. 14. 1. 2019. Dostupné z: https://www.fintag.cz/2019/01/14/registry-dluzniku-co-delat-kdyz-zaznam-v-nich-brani-hypotece/
- REDAKCE. FINANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ [online]. Dostupné z:https://www.financnivzdelavani.cz/ Nebankovní úvěry a související problémy – Česká národní banka. [online]. Copyright © ČNB 2023. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/verejnost/servis-pro-media/autorske-clanky-rozhovory-s-predstaviteli-cnb/Nebankovni-uvery-a-souvisejici-problemy-00001
- Nebankovní úvěry a související problémy – Česká národní banka. [online]. Copyright © ČNB 2023. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/verejnost/servis-pro-media/autorske-clanky-rozhovory-s-predstaviteli-cnb/Nebankovni-uvery-a-souvisejici-problemy-00001
- Iva Špačková. Češi se noří do dluhů, peníze na chod rodiny občas nemá už čtvrtina z nich. In: seznamzpravy.cz [online]. 2023. Dostupné z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-osobni-cesi-se-nori-do-dluhu-penize-na-chod-rodiny-obcas-nema-uz-ctvrtina-z-nich-235318
- REDAKCE. Čtyři roky se zákonem o spotřebitelském úvěru. In: ČNB [online]. 31.3.2021. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/podcast-cnb/Ctyri-roky-se-zakonem-o-spotrebitelskem-uveru-00001/