Nejlepší půjčka do 5 minut【listopad 2024】
Nejlepší půjčka je dostupná v bankách i u soukromých společností. Málokdo však ví, že až 90 % společností půjčuje také maminkám na mateřské dovolené. Pokud nevíte, kde nejlepší půjčky na trhu sehnat, vydejte se na webové stránky zprostředkovatelů úvěrů. Půjčky vám přehledně porovnají a ještě pro vás vyberou tu nejlepší možnou. Navíc za výhodnějších podmínek.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je nejlepší půjčka výhodná
✅ dostupná v bance i u soukromé společností
✅ neúčelová půjčka na cokoliv
✅ půjčíte si tisíce, desítky tisíc a mnohdy také stovky tisíc korun
✅ dostupná je i půjčka bez úroků a poplatků
4 věci, na které si u nejlepší půjčky dát pozor
❌ někdy jsou nastaveny vysoké sankce za pozdní splátku
❌ je nutné mít stálý příjem
❌ nesmíte být vedeni v registru dlužníků
❌ při platbě na účet je nutné provést ověřovací platbu ve výši 1 Kč
DOPORUČENÍ: U půjček sledujte nejen výši úroků nebo poplatků, ale také roční sazbu RPSN, stejně jako denní a půlroční sazbu. Některé společnosti matou žadatele tím, že uvádějí pouze sazbu půlroční. Jestliže společnost výši RPSN neuvádí, porušuje tím zákon.
Jak nejlepší půjčku získat
U koho je dostupná nejvýhodnější půjčka? Srovnání na stránkách zprostředkovatelů úvěrů vám v rozhodování pomůže. Online srovnávač porovnává půjčky dle úroků, RPSN sazby, poplatků, sankcí, bonusů i délky splácení. Vyplňte formulář, doložte 2 identifikační doklady a potvrzení o výši příjmů. Případně si půjčte od úvěrovky v blízkosti vašeho okolí, do vyhledávače zadejte třeba “půjčka Kolín” a vyberte si některou z možností.
Věřitel si ověří pravdivost uvedených informací pomocí chytrých nástrojů typu Telco Score. Zjistí si, jestli jste skutečně majitelem bankovního účtu, na nějž chcete peníze zaslat. Také prohledá registry dlužníků, jestli už nedlužíte jiné finanční instituci. Teprve poté může žádost o půjčku schválit.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- online srovnání dostupné 24 hodin denně, k dispozici je půjčka nonstop
- operátoři vám poradí a pomohou
- funguje nezávislé
- vybírá pro vás půjčky podle zadaných kritérií
- ručí za to, že si půjčíte od společnosti s licencí ČNB
VYSVĚTLENÍ: Dostupná je samozřejmě také nejlepší bankovní půjčka. Na druhou stranu ne každému banka půjčí. Je-li váš příjem příliš nízký nebo žádnou mzdu či plat nepobíráte, nebankovní úvěrové instituce pro vás představují alternativu.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na zaplacení složenek za energie
- na vzdělání, rekvalifikace
- na investice do podnikání
- na nezbytné studijní pomůcky pro děti
- na rekonstrukci bydlení
Vždy se vyplatí půjčovat si jen na věci, které mají delší životnost, než je doba splácení půjčky. Nikdy si nepůjčujte na to, co převyšuje váš běžný životní standard. Jinak můžete mít problémy se splacením půjčky a dostanete se do dluhové pasti, která nezřídka vyústí v exekuci.
DOPORUČENÍ: Berete-li si dlouhodobou půjčku na desítky let, vyplatí se sjednat si kvalitní životní pojištění. Stejně tak připadá v úvahu pojištění schopnosti splácet, a to i u krátkodobých a střednědobých půjček.
Rozdíl nejlepší půjčky oproti jiným typům půjček
Nejlepší půjčka je vám k dispozici jako půjčka online. Na internetu vyplníte krátký formulář a peníze máte nejpozději druhý den k dispozici. Jde-li zároveň o krátkodobou půjčku, její splatnost činí maximálně 1 rok.
Některé společnosti mají ve svém portfoliu také nejlepší půjčky bez registru. Půjčka bez registru je ale nebezpečná. Nabízí ji zejména nepoctivé společnosti. Ty, které mají licenci ČNB, si vás v registrech dlužníků ověřovat musí. Ke všemu je úvěr poskytován za vysoké úroky a poplatky.
Naopak půjčka od soukromé osoby je relativně výhodná. Půjčky lidé lidem nejsou opatřeny tak vysokými úroky a poplatky jako jiné půjčky. Navíc tímto způsobem získáte třeba i investora pro své podnikatelské sny a plány.
Rádi byste staré auto vyměnili za nové? Vyzkoušejte půjčku na auto. Na trhu najdete společnosti, které se specializují na tento typ půjček. Starý automobil jim dáte do zástavy a oni vám za něj vyplatí předem dohodnutou částku. Až půjčku splatíte, auto vám zase vrátí. Tuto půjčku lze ovšem využít na cokoliv, nikoliv jen na nákup vozidla.
VAROVÁNÍ: Máte bankovní účet obstavený, ale potřebujete půjčit? Sjednejte si půjčku na ruku. Peníze vám věřitel vyplatí v hotovosti, takzvaně na ruku nebo si je vyzvednete na smluveném místě. Ale pozor. K půjčce v hotovosti se vážou vysoké úroky a poplatky a rovněž i krátká doba splatnosti. Je to půjčka riziková.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Při výběru půjčky si dávejte pozor na nekalé praktiky některých společností. Mohou na vás vyvíjet slovní nátlak, vyhrožovat vám a nutit vás podepsat například smlouvu o revolvingovém úvěru. Pak vám budou úvěr poskytovat opakovaně, přestože o další peníze nemáte zájem. Pohlídejte si, aby měl věřitel licenci od České národní banky a také si na něj vyhledejte recenze na internetu. Do vyhledávače zadejte “nejvýhodnější půjčka recenze”.
Negativní dopady půjček
Při prvním nesplacení půjčky vám věřitel pošle upomínku. K zaplacení vás může vyzvat písemně, e-mailem nebo prostřednictvím telefonu. Pokud na výzvu nereagujete a splátky opakovaně neplatíte, zapíše vás do registru dlužníků. Taktéž na vás může uvalit exekuci. Jestli však máte podezření, že jedná nekale, upozorněte na to finančního arbitra.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Pokud by nedošlo k regulaci nebankovních půjček, na českém trhu by se vyskytovalo mnohem více podvodných společností. Od roku 2016 solidní úvěrové firmy musí splnit zákonné podmínky a získat licenci od ČNB k poskytování úvěrů. Tak si můžete být jistí, že si půjčujete v mezích zákona a za přijatelné úroky a poplatky. Firmy, které licenci nemají, nesplnily kritéria.
VYSVĚTLENÍ: Lichvářské společnosti poznáte například podle toho, že stanovují výši úroků vysoce nad běžným průměrem. Výjimkou nejsou ani úroky ve výši 60 % ročně, přičemž úroková míra se standardně pohybuje na 15 %.
Závěr
Nejlepší půjčka na trhu se nepozná jen podle sazby RPSN, úroků nebo výše poplatků, ale i dle poskytovaných bonusů, například předčasného splacení zdarma. Zajděte na stránky online srovnávačů půjček a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje. Nejprve si ale dobře spočítejte, jestli ji dovedete splatit. Jinak se dostanete do dluhové pasti nebo předlužení a bude trvat dlouhá léta, než se oddlužíte.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- Tomáš Nidetzký: Nebankovní poskytovatelé úvěrů musí mít nově licenci – Česká národní banka. [online]. Copyright © ČNB {year}. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/vlog-cnb/Tomas-Nidetzky-Nebankovni-poskytovatele-uveru-musi-mit-nove-licenci
- Kateřina Mahdalová. Vývoj exekucí v letech 2017 až 2019. In Novinky.cz.[online]. 4.5.2020. Dostupné z: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/exekuce-miri-k-zasadnim-zmenam-40322419
- Ing. Dan Kazda. Dluhová past v rodinách a způsoby jejího řešení. In: Univerzita Pardubice [online]. 2022. Dostupné z: https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/78931/KazdaD_Dluhova_past_AS_2022.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Ministerstvo spravedlnosti České Republiky. Oddlužení. In. insolvence.justice.cz [online]. Dostupné z: https://insolvence.justice.cz/jak-ven-z-dluhove-pasti/oddluzeni/
- Ministerstvo spravedlnosti České Republiky. Oddlužení. In. insolvence.justice.cz [online]. Dostupné z: https://insolvence.justice.cz/jak-ven-z-dluhove-pasti/oddluzeni/
- Jak na peníze 2 díl: Půjčky a jak na ně? – YouTube. YouTube [online]. Copyright © 2023 Google LLC. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=5rWU8t4VcMI