Soukromé půjčky na směnku do 5 minut【září 2024】
Ne vždy jsou úvěry od soukromých poskytovatelů výhodné a navíc bezpečné. Lidé s exekucí či vysokými dluhy často bezmyšlenkovitě sáhnou i po vysoce rizikové půjčce na směnku. Soukromé půjčky na směnku jsou nelegální a velmi nebezpečnou formou úvěru. Aby vás jejich sjednání nelákalo, vybírejte úvěry prostřednictvím online srovnávače. Stačí věnovat pár minut vyplnění formuláře a můžete začít.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je soukromá půjčka na směnku výhodná
✅ i pro nebonitní žadatele
✅ sjednání online i osobně
✅ vyplacení ihned po sjednání
4 věci, na které si u soukromé půjčky na směnku dát pozor
❌ velmi nebezpečná forma úvěru
❌ změna věřitele, aniž by o tom dlužník musel být informován
❌ nabídky neověřených poskytovatelů
❌ vysoký úrok i sankce
VYSVĚTLENÍ: Majitel může směnku kdykoliv prodat. Aniž by o tom dlužník věděl, věřitelem se může stát naprosto kdokoliv.
Jak soukromou půjčku na směnku získat
Úvěrový trh je plný nabídek bankovních společností i soukromých poskytovatelů. Nad hledáním toho správného úvěru by člověk dokázal strávit hodiny. Ne však, když využije služeb online srovnávače. Ten poskytuje bezpečné vyhledávání úvěrů, které jsou nabízeny pouze licencovanými společnostmi. Soukromé půjčky na směnku v něm sice nenajdete, máte ale jistotu, že sjednáte úvěr, se kterým budete v bezpečí.
Jedním ze systémů, který ulehčuje práci poskytovatelů při ověřování bonity žadatele, je SOLUS. Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům sdružuje bankovní i nebankovní společnosti i dodavatele energií či mobilních služeb. Na jeho základě dochází k zaznamenávání všech dlužníků, kteří tři měsíce za sebou nehradí své závazky.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- bezpečné vyhledávání
- bez zadávání osobních údajů
- všechny funkce jsou zdarma
- ověřené nabídky na jednom místě
- zajištění aktuálnosti úvěrů
RADA Při používání srovnávače nevyplňujte žádné osobní údaje. Online srovnávač je k vygenerování dat nepotřebuje.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
Půjčené peníze lze vhodně využít například:
- na úhradu nečekaných finančních výdajů
- na investici do vzdělávání
- na finanční rezervu při nemoci
- na zvýšení hodnoty bydlení
- na podporu začínajícího podnikání
Každá půjčka sebou nese riziko. A to ať si půjčíte několik desítek tisíc korun nebo miliony. Aby se stávající dluhy nezvyšovaly, ještě před sjednáním úvěru přepočítejte, zda budete mít dostatek financí na splátky. V opačném případě se dluhy zvyšují o sankce a může dojít až k předlužení.
RADA: Pokud víte, na co peníze použijete, vsaďte na účelovou půjčku. Ta může být levnější formou půjčení peněz.
Rozdíl soukromé půjčky na směnku oproti jiným typům půjček
Soukromé půjčky na směnku jsou nevýhodnou a nebezpečnou variantou úvěru. Jejich sjednání je nejenom rychlé, ale také velmi benevolentní. Peníze jsou tímto riskantním způsobem zpravidla v hotovosti půjčeny komukoliv. Samozřejmostí u tohoto typu půjčky je vysoká úroková sazba či sankce za pozdní splátky. Obecně se jedná o drahou a velmi nebezpečnou formu půjčení peněz, při které může kdykoliv dojít ke změně věřitele.
Soukromá půjčka na směnku je vždy extrémně riziková. Právě proto o ní uvažují pouze lidé v hodně špatné finanční situaci. Využívána může být například jako půjčka po insolvenci. Získat v takovou chvíli licencovaný úvěr je prakticky nemožné. Pokud člověk nutně potřebuje peníze, nemá jinou možnost, než sjednat půjčku na směnku. S ní ale přichází obrovské riziko, kvůli kterému není dlužník po celou dobu splácení v bezpečí.
Soukromé půjčky na směnku jsou nevýhodné a drahé. Ničím neobvyklým není vysoká úroková sazba, výše RPSN ani sankce za pozdní platby. Obdobné podmínky půjčení peněz mají i půjčka bez registru nebo bez doložení příjmů či půjčka Havířov. S tím rozdílem, že u těchto půjček dlužník jasně ví, komu peníze dluží. Majitel půjčky na směnku se může kdykoliv změnit.
Sjednání soukromé půjčky na směnku bývá bez problémů. Věřiteli stačí, aby dlužník prokázal svou totožnost. Dokládání příjmů, účel využití peněz či čisté registry dlužníků nejsou vyžadovány. I proto je půjčka na směnku drahou záležitostí. Levnější formou úvěru, na který ale dosáhnou pouze bonitní žadatele, je účelová půjčka na auto. Při jejím sjednání navíc musí být doložen účel využití peněz.
RADA: Ať jste v jakékoliv situaci, půjčce na směnku se vždy snažte vyhnout. Je nejenom nelegální, ale také velmi nebezpečnou.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Při nepozorném čtení podmínek uvedených ve smlouvě se může snadno stát, že se vám půjčka prodraží. Na první pohled nízká úroková sazba či výše RPSN mohou být doplněny o skryté poplatky a vysoké sankce. A to nejen při pozdních splátkách, ale také při dřívějším splacení či při snaze odložit své splátky na později.
Negativní dopady půjček
Bez ohledu na to, zda sjednáte licencovanou půjčku či nikoliv, se vždy můžete dostat do finanční tísně. Co se stane když nezaplatím půjčku? Vrcholem může být zabavení majetku nebo exekuce. Tomuto černému scénáři se dá bránit. Ihned v okamžiku, kdy zaregistrujete finanční problémy, informujte poskytovatele. Díky tomu budete mít dostatek prostoru situaci řešit.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Před stovkami let nebyl úvěrový trh nijak regulován. To vytvářelo nejednu nepříjemnou situaci. Nekřesťansky vysoký úrok, nelegální zabavování majetku či ohrožování zdraví jsou jen základním výčtem negativního chování poskytovatelů. Aby byl zákon na straně dlužníka, došlo ke vzniku nové legislativy. Ta se snaží udržet chování věřitelů na legální úrovni.
DOPORUČENÍ: Jakékoliv finanční potíže s poskytovatelem úvěru řešte okamžitě. Může vám snížit splátky nebo je posunout na později.
Závěr
Dluhy a finanční strádání nás mohou dohnat i k nerozumným činům. Mezi takové patří sjednání soukromé půjčky na směnku. Při ní si dlužník doslova zahrává s ohněm. Nelegální forma úvěru může kdykoliv změnit majitele. Ze solidního věřitele se tak během okamžiku může stát lichvář, s kterým bude splácení daleko nepříjemnější. I se špatnou bonitou vždy dejte přednost licencované variantě úvěru bez směnky.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- Otevřená společnost, o.p.s.. Jak zůstat člověkem v síti dluhů In: Otevrenaspolecnost.cz [online]. 2020. Dostupné z: https://www.otevrenaspolecnost.cz/exekuce
- REDAKCE. Index odpovědného úvěrování: nejlepší pomocník při výběru půjčky. In: Člověk v tísni [online]. 10.7.2023. Dostupné z: https://www.clovekvtisni.cz/index-odpovedneho-uverovani-9433gp
- Simona Měřínská. Jak si půjčují české domácnosti. In: ČSÚ Magazín Statistika a my [online]. 17.6.2021. Dostupné z: https://www.statistikaamy.cz/2021/06/17/jak-si-pujcuji-ceske-domacnosti
- Centrum.cz. § 218 Lichva. In: Zakony.centrum.cz [online]. 7.9. 2015. Dostupné z: http://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-2-hlava-5-paragraf-218
- Člověk v tísni, o.p.s.. Jak přežít dluhy. In: jakprezitdluhy.cz [online]. Dostupné z: https://www.jakprezitdluhy.cz/domains/jakprezitdluhy.cz/odpovedne-uverovani/devatero-bezpecneho-pujcovani
- REDAKCE. FINANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ [online]. Dostupné z:https://www.financnivzdelavani.cz/