Rychlá půjčka bez doložení příjmu do 5 minut【listopad 2024】
Co je rychlá půjčka bez příjmu? A jak je možné, že někdo schválí úvěr bez dokladu o pravidelných příjmech? Vše důležité o rychlých půjčkách ihned bez doložení příjmu se dočtete v našem průvodci. Co si připravit k jejímu vyřízení, jak dlouho to bude trvat a hlavně: podle čeho si vybrat poctivý úvěr, který vám bude nejlépe vyhovovat?
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je rychlá půjčka bez doložení příjmu výhodná
✅ bez čekání na potvrzení o příjmu od zaměstnavatele
✅ snadné vyřízení
✅ půjčka na účet i hotově
✅ dostupné i bez registru
4 věci, na které si u rychlé půjčky bez doložení příjmu dát pozor
❌ nutno doložit příjem (i když bez podpisu zaměstnavatele)
❌ rizika plynoucí z každého zadlužení
❌ může být vyžadována zástava
❌ může být vyžadována autorizační platba
VYSVĚTLENÍ: “Rychlá nebankovní půjčka bez příjmu” je zkrácené označení, aby se s ní lépe pracovalo. Ze zkrácení můžete mít pocit, že příjem se pro vyřízení úvěru vůbec nedokládá. Opak je pravdou. Celý název půjčky je “půjčka bez potvrzení o příjmu podepsaného zaměstnavatelem”. Doklad o příjmech předložit musíte například v podobě výpisu z účtu.
Jak rychlou půjčku bez doložení příjmu získat
Abyste mohli tuto půjčku získat, je nutné si ji nejprve vybrat a následně vyřídit. K tomu slouží online srovnávače půjček, a v jednom z nich se právě nacházíte. Srovnávač vám jednak garantuje, že vybíráte jen z poctivých půjček od prověřených poskytovatelů, jednak vám pomůže s porovnáním nabídek a zjištěním, kde máte schválení půjčky v podstatě jisté.
Abyste oslovili poskytovatele, připravte si osobní doklady (případně bankovní identitu). A výpisy z účtu, jestliže stojíte o peníze vyplacené na váš bankovní účet. Tem musí být veden na vaše jméno, případně k němu musíte mít alespoň disponentské právo. Chcete-li půjčku na ruku bez účtu, připravte si výplatní pásky nebo rozhodnutí o přiznání dávky od státu, případně kopii daňového přiznání (OSVČ). Pak už jen vyplníte jednoduchý formulář.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- pouze licencovaní poskytovatelé
- žádné půjčky od soukromých osob nebo na směnku
- jedna žádost pro všechny poskytovatele
- rychlost a jednoduchost vyřízení
VAROVÁNÍ: Zmínili jsme disponentská práva k běžnému účtu. Někdy opravdu stačí, když jste disponentem účtu, na který chcete půjčku získat. Ale jsou to jen výjimky: několik nebankovních poskytovatelů. Většinou počítejte s nutností mít vlastní bankovní účet vedený na své jméno. Nebo volte peníze v hotovosti.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na překonání krátkodobých finančních potíží
- na drobnou elektroniku
- na servis domácího spotřebiče
- na nutné nákupy
- na nedoplatky za faktury (energie, telefon, aj.)
Rychlá nebankovní půjčka bez doložení příjmu bývá spojena s úvěrovým rizikem. A platí to jak o drobném úvěru na jeden měsíc, tak o větší půjčce se splatností třeba na celý rok. I jediné prodlení se splátkou může vést k nepříjemným sankcím.
NAŠE RADA: Splátky si u každého zadlužení nastavte tak, aby vám po jejich zaplacení zůstalo dost peněz na běžný život, včetně alespoň drobné částky na spoření.
Rozdíl rychlé půjčky bez doložení příjmu oproti jiným typům půjček
Rychlá půjčka bez doložení příjmu může být úvěrem od banky, ale též od nebankovní společnosti. Ano, dnes i banky tolerují novější formu dokládání příjmu: výpisy z účtu. Potvrzení o příjmu s razítkem zaměstnavatele si vyžadují až od vyšších částech, nejčastěji od 200 až 300 tisíc korun. Připomeňme, že banky půjčují jedině na účet.
Rychlá půjčka bez doložení příjmu se však dá vyřídit i jako rychlá půjčka před výplatou. Jinými slovy drobný úvěr se splatností do 30 dní. I tady je výplata peněz velmi rychlá, i tady se dá částka získat na účet, případně v hotovosti. Při vyřizování pozor na krátkou dobu splatnosti. Pokud to jen trochu jde, sáhněte po půjčce na účet s poskytnutím zdarma.
Líbivý název kategorie: půjčka pro každého bez registru je jednou z forem rychlé půjčky bez dokládání příjmu. Ale jde už o formu specializovanou, právě přístupem poskytovatele k záznamům v úvěrových registrech a v registrech vymáhání dluhů. Nebankovní společnosti, které bezregistrové půjčky poskytují, umějí ty méně závažné záznamy akceptovat, ovšem výměnou za vyšší cenu schváleného úvěru.
Rychlá půjčka bez doložení příjmu může mít i podobu SMS půjčky. Ta je specifická svou opakovatelností. SMS půjčku si vyřídíte online, ale namísto konkrétní částky k vypůjčení si necháte schválit maximální strop. A z úvěrového rámce pak prostřednictvím SMS čerpáte právě takovou částku, jakou zrovna potřebujete. Opakovaně a bez dalšího schvalování.
DOPORUČENÍ: Pozor na úvěrové stropy, ať už je máte schváleny jako kreditní kartu nebo jako SMS půjčku. Protože tu nejsou nastaveny striktní výše splátek, pouze minimální povinná částka, snadno spadnete do iluze splácení, přestože se dluh ve skutečnosti snižovat nebude. Minimální splátka totiž pouze pokryje úroky.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
S půjčkami se pojí mnoho rizik. Nejčastěji nás napadne neschopnost splácet, ale značným rizikem je i nevhodný výběr poskytovatele. Čím horší poskytovatel půjčky, tím více rizik se k jeho službám nabaluje.
Negativní dopady půjček
Protože jde o peníze, je největším negativním dopadem každé půjčky vše, co se týká finanční situace dlužníka. Ta se totiž ze dne na den zhorší. Skokově se sníží množství peněz, které smí dlužník použít pro sebe, na své osobní potřeby. Část z nich musí zaplatit poskytovateli jako splátku půjčky.
Proč existují rizikové půjčky
Důvodem není nic jiného než neinformovanost těch, kteří si od lichvářů půjčují. Dokud bude poptávka po rizikových půjčkách od poskytovatelů bez licence, udrží se i jejich nabídka, přestože je na hraně zákona..
NÁŠ TIP: Jak poznáte lichváře? Nemá licenci ČNB k poskytování spotřebitelského úvěru, a přesto nabízí půjčku pro běžné občany (spotřebitele). Nebo vás nutí, abyste si pro získání úvěru vyřídili živnostenské oprávnění (IČO).
Závěr
Rychlá půjčka bez doložení příjmu je poměrně novým typem úvěru. Využívá možnosti doložit namísto podepsaného potvrzení o příjmu od zaměstnavatele pouze výpis z účtu. Nebo daňové přiznání, případně rozhodnutí o přiznání důchodu, mateřské a dalších dávek od státu. Díky zjednodušené administrativě se do 5 minut dozvíte, kde téměř s jistotu tuhle půjčku vyřídíte.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- Dominik Sedláček. Analýza a srovnání spotřebitelských úvěrů v České republice. Vysoká škola báňská [online]. 2023. Dostupné z: https://dspace.vsb.cz/bitstream/handle/10084/149657/SED0227_EKF_B0412A050005_2023.pdf
- Zdeněk Bubák. Na jakou půjčku Češi sází. In zpráva Nielsen Admosphere [online]. 26.8.2019. Dostupné z: https://finparada.cz/5849-Temer-polovina-Cechu-ma-v-soucasnosti-pujcene-penize.aspx?mobile=full
- Veronika Andělová. Nebankovní půjčka v porovnání s úvěrem u banky. In: Vysoká škola polytechnická [online]. 2017. Dostupné z: https://is.vspj.cz/bp/get-bp/student/43895/thema/4689
- Ing. Dan Kazda. Dluhová past v rodinách a způsoby jejího řešení. In: Univerzita Pardubice [online]. 2022. Dostupné z: https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/78931/KazdaD_Dluhova_past_AS_2022.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Simona Měřínská. Jak si půjčují české domácnosti. In: ČSÚ Magazín Statistika a my [online]. 17.6.2021. Dostupné z: https://www.statistikaamy.cz/2021/06/17/jak-si-pujcuji-ceske-domacnosti
- Grossmann Jakub. Dostupnost institucionálních úvěrů a finanční tíseň domácností In: ČNB [online]. 13.4.2023. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Dostupnost-institucionalnich-uveru-a-financni-tisen-domacnosti/