Půjčka se záznamem v registru do 5 minut【prosinec 2024】
Bojíte se, že se záznamem v registru dlužníků nedosáhnete na dobrou půjčku? Na základě jednoho formuláře vám ukážeme, že to nemusí být nepřekonatelný problém. Online z pohodlí domova či osobně si můžete snadno sjednat půjčku i se záznamem v registru dlužníků. Internetový srovnávač vám představí a porovná pouze ověřené a aktuální nabídky od licencovaných poskytovatelů. S námi si bez obav vyberete bezpečný úvěr.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka se záznamem v registru výhodná
✅i pro žadatele se špatnou finanční minulostí
✅varianta internetové půjčky
✅bez udání účelu úvěru
✅peníze vydány nejpozději do druhého dne
4 věci, na které si u půjčky se záznamem v registru dát pozor
❌vysoké riziko dluhové pasti
❌vysoký úrok i RPSN
❌vysoké sankce při neschopnosti splácet včas
❌nabídky od neověřených poskytovatelů
TIP: Pokud nemáte čistý registr dlužníků, snažte se svou současnou bonitu prokázat jinak. Například ručením za půjčku majetkem. Zde ale hrozí, že v případě nesplácení půjčky, o majetek přijdete.
Jak půjčku se záznamem v registru získat
Nabídkami ověřených na jedné straně a nebezpečných úvěrů na straně druhé se to na internetu jen hemží. Aniž byste se ve sjednávání půjček dobře vyznali, můžete využít služeb online srovnávače. Díky němu získáte jistotu, že nenaletíte podvodníkovi. Seznam ověřených a licencovaných nabídek získáte bez práce. Stačí, abyste online vyplnili krátký formuláře s vašimi požadavky na půjčku.
Bankovní poskytovatelé na prvním místě řeší takzvaný scoring. Zohledňuje se nejen věk žadatele, ale také jeho vzdělání, zaměstnání, rodinný stav nebo počet dětí. Výsledky scoringu následně určují, za jakých podmínek je klientovi úvěr nabídnut. Aby vše proběhlo co nejrychleji, poskytovatelé využívají několika vzájemně propojených systémů.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- porovnání všech ověřených nabídek
- šetří vaše peníze
- vše probíhá online
- bankovní i nebankovní nabídky na jednom seznamu
- všechny služby srovnávače jsou zadarmo
VYSVĚTLENÍ: Online srovnávač zvládne porovnat všechny druhy půjček. Dle zadání klienta vygeneruje jenom takové úvěry, které jsou nejvíce podobné jeho požadavkům.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
Ne vždy je půjčka rozumným rozhodnutím. Existují ale situace, kdy se vyplatí:
- na investice zhodnocující původní vklad
- na nákup produktu, jehož životnost je delší než doba splácení
- na investici do bydlení
- na sjednání půjčky pro právnické osoby a podporu podnikání
- na nákup vozidla s využitím na cesty do zaměstnání
U půjčky se záznamem v registru klient musí brát v potaz možnost dostání se do dluhové pasti. Výchozí pozice pro splácení dluhů není příliš výhodná. Je tak nutné přepočítat, zda vám po úhradě všech splátek zbyde dostatek financí na běžné měsíční výdaje vaší domácnosti.
DOPORUČENÍ: Životnost věci pořízené za půjčené peníze by měla být delší, než je délka splácení úvěru.
Rozdíl půjčky se záznamem v registru oproti jiným typům půjček
Půjčka se záznamem je nebankovní půjčkoou nabízenou za vyšší úrokovou sazbu, RPSN i sankce při opožděných splátkách. Tím poskytovatel kompenzuje sníženou bonitu žadatele o půjčku. Peníze jsou poskytovány lidem s dluhy. Ti obvykle musí doložit alespoň pravidelné příjmy či potvrzení o trvalém zaměstnání.
Půjčka i se záznamem v registru je méně výhodnou formou úvěru. Obdobné podmínky sjednání nabízí i půjčka bez registru nebo bez doložení příjmů. O všechny tyto půjčky žádají lidé se sníženou bonitou. Úvěr je sjednáván za vyšší úrokové sazby, sankcí i poplatků. Peníze jsou dle preferencí žadatele vyplaceny jednorázově v hotovosti, nebo zasláním na bankovní účet.
Naprosto odlišné podmínky schvalování i samotného úvěru oproti půjčce se záznamem v registru poskytuje půjčka na auto. Ta je účelovou půjčkou, kterou lze použít pouze na pořízení nového vozidla. Sjednána je s bonitními klienty, kteří nemají špatnou dlužní minulost a za půjčku mohou ručit majetkem. To finanční situace žadatelů o půjčku se záznamem v registru je daleko komplikovanější.
Protože půjčku se záznamem v registru nenabízí bankovní společnosti, může se jednat o půjčku od soukromé osoby. Ty zpravidla nabízí úvěry lidem se sníženou bonitou. Snaží se, aby na půjčce co nejvíce vydělali. Ničím neobvyklým tak není vyšší úroková sazba, sankce při pozdních splátkách či vysoká výše RPSN.
TIP: I půjčka se záznamem v registru může být vybrána prostřednictvím online srovnávače. Ten nabízí pouze ověřené poskytovatele.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Rizikem, které si ale žadatel o půjčku může velmi dobře pohlídat, jsou informace uvedené ve smluvních podmínkách. Ne každá smlouva obsahuje náležitosti, které jsou legální. Záleží pouze na klientovi, zda takovou půjčku podepíše či nikoliv. Aby nenaletěl podvodníkům a nemusel například splácet skryté poplatky, je potřeba si smlouvu a všechny podmínky podrobně přečíst.
Negativní dopady půjček
Klienti s dluhy mohou spadnout až do exekuce. Ta je v některých případech jedinou variantou, jak finanční problémy řešit. Aby k exekuci nemuselo dojít, možností je takzvaná konsolidace půjček. Díky ní jsou všechny dluhy převedeny k jednomu věřiteli. Ten obvykle nabídne výhodnější podmínky a tedy i přijatelnější formy splácení úvěru.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Ještě pár let zpátky jsme se na denním pořádku setkávali s lichváři, kteří při nedodržení termínů splátek jednali nepřiměřeným způsobem. Aby bylo právo na straně dlužníků, vznikl v roce 2016 nový zákon o spotřebitelském úvěru. Ten reguluje legální provedení služeb poskytovatelů.
RADA: Pouze licence od České národní banky nestačí. O službách poskytovatele se informujte i prostřednictvím recenzí na internetu.
Závěr
Půjčka se záznamem v registru je možností, jak i člověk s dluhy může získat finanční pomoc. Ta sice není příliš levná, sjednat ji ale může i člověk se sníženou bonitou. Protože se lidé ve zhoršené finanční situaci často snaží ušetřit, na místě je opatrnost. Nejeden nebankovní poskytovatel má ve svém portfoliu velmi drahou a především nebezpečnou formu úvěru, která klienta v budoucnu může přivést až do dluhové pasti.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- SCHELLEOVÁ, I., a kol. Exekuce. Vyd. 1. Ostrava: KEY Publishing s.r.o. ISBN 978-80-87071-91-5
- Martin Bednář. Co je pro Čechy prioritou při výběru půjčky. In Faei.cz.[online]. 18.11.2020. Dostupné z: https://faei.cz/pro-cechy-jsou-pri-vyberu-pujcky-nejdulezitejsi-uroky/
- REDAKCE. Úvěr je dobrý pomocník, ale špatný pán In: ČNB [online]. 7.12.2020. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/vlog-cnb/Uver-je-dobry-pomocnik-ale-spatny-pan
- Finance. Počet žádostí o bankrot. In iDNES.cz.[online]. 11.12.2019. Dostupné z: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/oddluzeni-nova-pravidla-insolvence-osobni-bankrot-poradna-pri-financni-tisni-dluznici-veritele.A191209_160807_viteze_sov
- REDAKCE. Víte, kolik peněz jste utratili minulý měsíc? In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.penizenauteku.cz/
- Martin Bednář. Co je pro Čechy prioritou při výběru půjčky. In Faei.cz.[online]. 18.11.2020. Dostupné z: https://faei.cz/pro-cechy-jsou-pri-vyberu-pujcky-nejdulezitejsi-uroky/